Dr. Andrea Labancz
assistant researh fellow of the Institute of Business Law
Faculty of Law, University of Szeged
Innovation and innovative products have an enhanced role in the economy of the 21st century. Intensive innovative processes and efforts characterising the century also have a huge impact on financial services.
Innovation in the financial sector may be manifested in the area of payment, lending, investing and financing procedures, as the most typical financial services, but the scope of financial innovations is expanding.
One specific form of financial innovation is the so-called crowdfunding, where alternatives to traditional financing opportunities for businesses appear. Besides this, certain crowdfunding opportunities may be used to non-business purposes.
So that, crowdfunding goes beyond traditional forms of financing: there are specificities that raise the question of whether this construction can be integrated into the framework of traditional regulation.
As one characteristic, an online platform is always involved in crowdfunding transactions, as an intermediary. Besides this, crowdfunding transactions usually establish an atypical business relationship, where consumers provide a loan for businesses (C2B relationship).
The European Union Commission has also recognized the market power of crowdfunding and considered its regulation. As a result, a proposal for a regulation on European Crowdfunding Service Providers (ECSP) for business has been established.
The proposal focuses only on business types of crowdfunding and is not intended to expand its scope for non-business types.
In accordance with with the above, the presentation focuses on introducing crowdfunding and its possible legislation, as well as evaluates the rules of the proposal.
A crowdfunding szabályozási kihívásai
Dr. Labancz Andrea
tudományos segédmunkatárs
Szegedi Tudományegyetem
Állam- és Jogtudományi Kar - Üzleti jogi Intézet
Az innováció a 21. század gazdaságában fokozott szereppel bír - a jelen korunkra jellemző intenzív innovációs törekvések a pénzügyi szolgáltatások területét is megváltoztatják.
Az innovációnak a pénzügyi szektorban számos formája lehet, így például a fizetésekkel kapcsolatos vagy a hitelezési, befektetési és finanszírozási eljárások területén. Ezek mellett azonban szükséges kiemelni, hogy a pénzügyi innovációk területe folyamatosan bővül.
A pénzügyi innovációk egy formája az úgynevezett crowdfunding, a közösségi finanszírozás, amely esetében a vállalkozások alternatív finanszírozása mint sajátos üzleti modell jelenik meg. Ezen túlmenően azonban szükséges hangsúlyozni, hogy bizonyos crowdfunding típusok nem-üzleti célokra is használhatóak. Ezzel egyidejűleg, a crowdfunding ügyletek meghaladják a hagyományos finanszírozási formákat: bizonyos sajátosságok felvetik annak kérdését, hogy a konstrukció integrálható-e a hagyományos szabályozás keretébe.
Ilyen jellemzőnek tekinthető az online platform - mint nélkülözhetetlen közvetítő - szerepe az egyes ügyletekben, valamint az a tény, hogy az ilyen ügyletekkel jellemzően atipikus üzleti kapcsolat (C2B kapcsolat) jön létre.
Az Európai Unió Bizottsága is felismerte a crowdfunding piaci erejét és 2018-ban nyilvánosságra hozta a crowdfunding rendelettervezetet.
A javaslat csak a crowdfunding üzleti típusaira összpontosít, és nem törekszik arra, hogy az egyes, nem üzleti típusokat is szabályozásának hatálya alá vonja.
A fentiekkel összhangban, az előadás a crowdfundingnak és eshetőleges szabályozásának bemutatására és értékelésére koncentrál.