A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara, a Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézet együttműködésével, 2023. március 22-24 között szakmai tanulmányutat szervezett Bécsbe. Az útról Bense Dániel, nemzetközi tanulmányok szakos hallgató számolt be.
2023. március 22-től 24-ig az SZTE ÁJTK harmad és negyed éves jogász hallgatói, illetve másod és harmad éves, valamint mesterképzésben résztvevő nemzetközi tanulmányok szakos hallgatói az NRTI szervezésében tanulmányúton vettek részt Bécsben, amelynek keretében a hallgatóként látogatást tehettünk az ENSZ bécsi központjában és az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) bécsi székhelyén.
A bécsi ENSZ központ
A szállást 22-én este foglaltuk el, amely után szabad foglalkozás volt és felfedezhettük a környéket. Másnap délelőtt ellátogattunk az ENSZ központba, ahol körbe vezettek minket: az idegenvezető beszélt magáról az épületről, arról, hogy miért éppen Bécsben épült fel az ENSZ egyik központja, milyen volt ennek fogadtatása a bécsi lakosok körében, és hogy hogyan vált a város szerves részévé. Arról is mesélt, hogy mivel foglalkoznak pontosan az ENSZ bécsi dolgozói, és egy éppen folyó tárgyalás megfigyelői is lehettünk (természetesen elsötétített ablakok mögött).
A CTBTO előadása
Miután körbe vezettek bennünket, az egyik konferencia teremben hallhattunk egy érdekfeszítő előadást az Átfogó Atomcsend Szerződés Szervezetéről (CTBTO). Az előadást Charles Oko, a szervezet külkapcsolati tisztviselője tartotta. Elsőkézből, az egyik lehető leghitelesebb forrásból tájékozódtunk a CTBTO jelentőségéről, történetéről, fontosságáról és jelenkorunk a CTBTO-t érintő kihívásairól, mint Észak-Korea atomkísérletei, vagy éppen az orosz-ukrán háború.
Az előadás után alkalmunk volt jobban felfedezni az osztrák fővárost. A szabadprogramok alatt olyan nevezetességeket látogathattunk meg, mint a bécsi Hadtörténeti Múzeum, a Schönbrunn kastély, a Mariahilferstraße, vagy éppen a helyi kávézókat.
Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége
A tanulmányi kirándulás utolsó napján tettünk látogatást a FRA-ban. A FRA egyik munkatársa fogadott minket, aki mesélt az épület gazdag múltjáról, amely már egyaránt működött az Osztrák Kommunista Párt központjaként és bankként is. A FRA számára nem volt véletlen a székházválasztás. Egy ülésteremben a FRA egyik munkatársa Miroslav Notev mutatta be az FRA működését, céljait, tevékenységeit. Beszélt arról, hogy hogyan mutatkozik meg az FRA munkássága a gyakorlatban, hogyan lesznek az elképzelésekből tettek majd eredmények. Utána Rövid Márton tartott előadást az európai cigányságról, az őket érintő emberijogi problémákról, az őket súlytó (nem csak Magyarországon megfigyelhető) diszkriminációról, helyzetükről a társadalomban, az abba való integrációs állapotukról. Majd áttért az Európába érkező menekültekről. Részletes előadást hallhattunk a menekülteteket érintő emberijogi helyzetről, státuszukról.
Csoportkép a bécsi ENSZ központ előtt
A tanulmányút során pontosabb rálátást és első kézbeli bemutatást kaphattunk az ENSZ-ről, és a FRA-ról. Izgalmas volt belépni azon intézmények kapuin, amelyekről addig csak tanórák keretein belül hallhattunk. A bécsi tanulmányút mindannyiunk számára tanulságos, felvillanyozó és maradandó élmény volt.