A Jövő Jogásza Podcast Különkiadásában a jogász társadalom életében meghatározó szerepet betöltő jogászoktól, vezetőktől kapunk betekintést abba, hogyan viszonyulnak a jogi munka digitalizációjához.
Dr. Megyeri Andrea és Dr. Ungváry Botond ezúttal Prof. Dr. Gellén Klárával, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Üzleti Jogi Intézetének vezetőjével beszélgetett.Dr. Megyeri Andrea és Dr. Ungváry Botond ezúttal Prof. Dr. Gellén Klárával, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Üzleti Jogi Intézetének vezetőjével beszélgetett.
A beszélgetés kezdetén a résztvevők arról értekeztek, hogy az új technológiákat nem szabad egyből tiltással kezelni. Intézetvezető Asszony példaként megemlítette a mesterséges intelligenciát, az MI-vel írt dolgozatok körét, véleménye szerint óvatosan, ugyanakkor ésszerű keretek között kell beépíteni az új technológiákat az oktatási rendszerbe, mivel például mind a tananyag feldolgozásában, mind pedig a számonkérésében is nagy segítséget nyújthat azok felhasználása.
A beszélgetés során arra a kérdésre, hogy milyen módon juthat szerephez a mesteréges intelligencia, Intézetvezető Asszony a következő választ adta: "Én azt gondolom, hogy másképp kell gondolkodni, nem szabad hátradőlnünk és azt mondanunk, hogy majd az MI megoldja. Én azt látom, hogy mi rengeteg információval dolgozunk jogászként és minél többféle anyagot és információt elemzünk, annál érdemibb lesz a következtetésünk. Ha most ebben segít nekünk az MI, akkor azt gondolom, hogy ez egy nagyon jó végkifejlet, hiszen nagyon sok időt megspórol nekünk. Tehát én azt látom, hogy mi tudunk minőségibb munkát végezni, az emberi attitűd, az emberi jellemzőknek az alkalmazásával, az emberi skillek megerősítésével, a jogászi skillek megerősítésével. És tulajdonképpen egy ilyen előkészítő munkában szerintem nagyon hasznos szerepet tudnak vállalni ezek az eszközök, eszköztárak."
A műsor vezetői többek közt, azt is megkérdezték, hogy milyennek kell elképzelnünk a jövő jogászát. - "Egy innovátor szerepkört kell elképzelnünk. Amit mindenképpen hozzá kell kapcsolnunk, hogy egy multidiszciplináris gondolkodást kell elsajátítani. Látva az ügyfelek, a fogyasztói attitűd változását, azt gondolom, hogy a szolgáltatói szerepkörnek meg kell erősödnie, tehát egyfajta szolgáltatói jogász szerepkör, aminek meg kell jelennie. Nekünk arra kell rádolgoznunk, hogy fejlesszük azt a kritikus gondolkodásmódot, azt a logikus gondolkodást, azt a problémamegoldó képességet, hogy jobbak legyünk, mint az MI.” – mondta Intézetvezető Asszony.
Professzor Asszony szerint a jogi oktatátás három területen tudja támogatni a jövő jogászait: „Egyfelől, hogy a technológiát, hogyan visszük be az oktatásba. Másik, hogy hogyan tudjuk a multidiszciplinaritást megtámogatni. És a harmadik, hogy hogyan tudjuk az emberi jellemvonásokat építő skilleket erősíteni."
A teljesség igénye nélkül a beszélgetés során az alábbi témák merültek fel:
- Legújabb technológiák használata és szerepe az oktatásban
- Milyen skillekkel, szerepkörökkel kell rendelkeznie a jövő jogászainak
- Hogyan tudja támogatni a jogász képzés a jövő jogászait
- Szakmai fórumok és jogász közösségek szerepe a technológiai újdonságok bevezetésében a jogi oktatásba
- Milyen feladatokat tud kiváltani a mesterséges intelligencia a jogi munkában és mit nem?
- Gyakorlatorientált oktatás
A teljes beszélgetés az alábbi hivatkozásokon keresztül érhető el:
YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=DEVsmD_6RVE
Spotify: https://open.spotify.com/show/2U0PeOrKEuNdP1X7hMvWhN