Bezár

Üzleti Jogi Intézet

Jog és Kommunikáció elnevezéssel szervezett konferenciát május 15-én a Wolters Kluwer és a Szegedi Tudományegyetem

Jog és Kommunikáció elnevezéssel szervezett konferenciát május 15-én a Wolters Kluwer és a Szegedi Tudományegyetem

2024. november 06.
5 perc

Az egésznapos tanácskozáson a modern kommunikációs technológiák versenyképességi kihívásait vizsgálták meg az előadók. A rendezvény házigazdája, Prof. Dr. Gellén Klára kiemelte, napjainkban elkerülhetetlen, hogy a jogászok is lépést tartsanak a digitális technológiai fejlődéssel, és ebben fontos szerepük van az egyetemeknek is.

wolters-1

- Alapvetően az a célunk, hogy – „Spotlight” konferenciaként – reflektorfénybe helyezzünk olyan témaköröket, amelyek több területet is megvilágítanak a jog és a kommunikáció témáján belül. Ez a kérdéskör nagyon szerteágazó, az egyes előadások témái önálló konferenciát érnének, ezért ugyan ma nem tudjuk a teljesség igényével bemutatni ezeket, de a jövőben konferenciasorozat formájában szeretnénk folytatni a téma kibontását – mondta el Prof. Dr. Gellén Klára, az SZTE oktatási rektorhelyettese, az SZTE ÁJTK Üzleti Jogi Intézetének intézetvezető egyetemi tanára. A Jog és kommunikáció című konferencia házigazdája köszönetet mondott, hogy a szegedi egyetem konferenciája lehet a Wolters Kluwer Spotlight konferenciasorozatának első állomása.

wolters-2

Az SZTE kapcsolata a Wolters Kluwerrel nem új keletű, már több mint tíz évvel ezelőtt elindították a jogi adatbáziskezelést az egyetemen, amelyet később jogi informatikai témakörré fejlesztettek tovább, és egy közös gondolkodás eredményeként jött létre a Hallgatói Jogtár is, amelyet a szegedi joghallgatók azóta is használnak a tanulmányaik során. Ennek az együttműködésnek egy újabb állomása, az idén első alaklommal meghirdetésre került SZTE – Wolters Kluwer Spotlight ösztöndíj, amelyet a jelentkezők közül heten vehették át. Az év joghallgató tehetsége ösztöndíj átadására a Rektori Hivatal dísztermében megrendezett konferencián került sor.

wolters-3

Az Intézet számára külön öröm, hogy két Üzleti Jogi Modulban tanulmányokat folytató hallgató is szerepelt a nyertesek között. Pszota Eszter arany fokozatú, Laskai Fanni pedig bronz fokozatú ösztöndíjban részesült.

Az eredményhirdetés mellett, a konferencián többek közt a következő témák kerültek szóba a Rektorhelyettes Asszony által meghívott neves előadók tolmácsolásában: fogyasztóvédelmi, versenyjogi kérdések, adatvédelem, online platformok és ÁSZF, marketingjogi kérdések, a mesterséges intelligencia szerepe a kommunikációs területen, az audiovizuális bizonyítékok használata polgári peres eljárásokban, vállalati compliance, hivatásrendi kommunikáció, digitális technológia a jogásztársadalom szolgálatában.

wolters-4

Kézdi Katalin, a Wolters Kluwer Hungary Kft. ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy a versenytársakkal való üzleti tárgyalásokhoz nem elég az alapos felkészülés, a megfelelő kommunikáció is ugyanolyan fontos. – Üzleti oldalról rendkívül fontos, hogy az alapvető szabályokkal tisztában legyünk. Tudnunk kell, hogy mikor, hol, miért, kivel és hogyan kommunikálunk. Éppen ezért kell megrendezni és elősegíteni az ilyen konferenciákat – szögezte le Kézdi Katalin.

wolters-5

A tisztességtelen piaci kommunikáció jogi vetületei címmel tartott előadást Dr. Tóth András, a Gazdasági Versenyhivatal elnökhelyettese, a Versenytanács elnöke. Egyebek mellett uniós irányelvekről, rangsorolásról, célzott reklámokról és profilozásról, fogyasztói értékelésekről beszélt.

wolters-6

Őt követte Dr. Vass Norbert, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) osztályvezetője. Az adatvédelem és a digitális kor kihívásai című előadásában arra is felhívta a figyelmet, hogy az egyre gyorsuló technológiai fejlődést a jogalkotás talán könnyebben tudja követni, mint a társadalom.

A digitális kommunikáció technológiái a legkülönbözőbb jogterületeken teszik szükségessé a folyamatos felkészülést – indította el a beszélgetést Prof. Dr. Gellén Klára a konferencia délutáni, Technológia-Jog-Kommunikáció részének szekcióvezetője. Az előadók a marketingjog, a szerződésjog, a szerzői jog és az eljárásjog oldaláról nézve egyaránt az új technológiák miatt küszöbön álló paradigmaváltásokról, folyamatban lévő vitákról számoltak be.

wolters-7

Dr. Pázmándi Kinga, az ELTE GTK Menedzsment és Üzleti Jog Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense szerint a marketingjog új trendjeit a fogyasztókép változásai indították el.

wolters-8

A konferencia programjában az Üzleti Jogi Intézet tudományos főmunkatársa (jelenleg adjunktusa) Dr. Németh Gabriella is részt vett, előadásában az online felületek legmostohábban olvasott részét, az Általános Szerződési Feltételek funkcióit vette szemügyre.

wolters-9

Prof. Dr. Mezei Péter, az SZTE Összehasonlító Jogi és Jogelméleti Intézet egyetemi tanára a generatív mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek helytállási kötelezettségét övező vitás helyzetekről beszélt.

wolters-10

Dr. Udvary Sándor, a Károli Gáspár Református Egyetem Polgári Eljárásjogi Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára szerint az eljárásjog hirtelen, a járvány kezdeti szakaszában szembesült azzal, hogy a polgári perekben hagyományosan nagy szerepet játszó szóbeli kommunikációt a digitális felületeken zajló eljárások válthatják fel. Udvary Sándor rámutatott, hogy az állam a pandémia legfenyegetőbb időszakában sem függeszthette fel az igazságszolgáltatást, mivel ez legfontosabb magfunkciói közé tartozik, ezért fel kellett készülnie a digitális eljárásra.

A konferencián külön szekcióban volt szó a vállalati kommunikáció megfelelési, vagyis compliance kérdéseiről. Ez a szemlélet azt fejezi ki, hogy egy szervezet (és valamennyi alkalmazottja is) a saját reputációja érdekében hogyan tud az etikai, jogi elvárásoknak, önszabályozási normáknak megfelelni. A témában Dr. Zavodnyik József, a „Dudás Hargita Zavodnyik” Ügyvédi Iroda jogásza és Dr. Sükösd Péter, a Magyar Vállalati Compliance Társaság elnöke, az Extreme Digital-eMAG Kft. Jogi, Compliance és Kormányzati Kapcsolatok igazgatója mondta el tapasztalatait.

A konferencia kitért az hivatásrendi kommunikáció témájára is, amelynek keretében izgalmas beszélgetést hallgathattak meg a résztvevők Szabó Orsolya online kommunikációs tanácsadó, Bende Máté a szegedi egyetem meghívott előadója, a Pro/Lawyer Consulting vezetője és a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke, Tóth M. Gábor részvételével. A konferencia záró paneljében Firniksz Judit, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Versenyjogi Kutatóközpontjának kutatója moderálásában az MI és a legaltech témákkal foglalkoztak a panel résztvevő. A moderátor, és vendégei, Megyeri Andrea a Wolters Kluwer innovációs és tartalomfejlesztési igazgatója, valamint Szabó Orsolya, az InvestCEE Tanácsadó ügyvezetője, olyan kérdésekre kerestek választ, hogy a technológia hogyan állítható hatékonyan a jogászok szolgálatába, és melyek a technológia és a jogász szakma kapcsolódásának működőképes alternatívái.

Forrás: https://u-szeged.hu/sztehirek/2024-majus/melyhamisitas-adatalapu-celzas-ember-nelkuli-jogsertes-wolters-kluwer-spotlight-konferencia

Aktuális események

Kapcsolódó hírek