Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozásának huszadik évében, amelynek második félévében éppen Magyarország látja el az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, az Európa-tanulmányok Hálózat alapító intézményei kiemelten fontosnak és időszerűnek látták egy interdiszciplináris Európa-tanulmányok kutatás teljes spektrumát felvonultató, nagyszabású konferencia megszervezését. A 2024. november 14-15-én, a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs központban megrendezett kétnapos tanácskozáson az előadások tematikus műhelyek szerint tagozódtak.
A konferencia szervezését a Szegedi Tudományegyetem részéről Intézetünk vezetője Prof. Dr. Gellén Klára koordinálta.
Martonyi János, Trócsányi László és Bóka János is tartott előadást 2024. november 14-15-én, az SZTE József Attila Tanulmányi és Információs Központban megrendezett Európa-tanulmányok Hálózatának első konferenciáján. A Hálózat alapító intézményei és több felsőoktatási intézmény kutatói és szakértői mutatták be interdiszciplináris, az Európa-tanulmányok kutatás teljes spektrumát felvonultató eddigi eredményeiket.
A Szegedi Tudományegyetem oktatási rektorhelyettese, az Üzleti Jogi Intézet vezetője, Prof. Dr. Gellén Klára az Európa-tanulmányok Hálózat elnökségében is szerepet vállalt. A megnyitón hangsúlyozta, hogy az SZTE számára nagyon fontos a hálózatépítés, a tudományos eredmények, tapasztalatok megosztása, a közös gondolkodás.
– A 2024-es évben egyetemünk kiemelt stratégiai célja volt az Európa-tanulmányok Hálózat kialakítása. Nem titkoltan az alapvető célkitűzésünk az volt - együtt gondolkodva az alapító társegyetemekkel, a Károli Gáspár Református Egyetemmel és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel -, hogy tekintettel arra, hogy az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét ebben a félévben Magyarország látja el, a tudományos szféra részéről egy elegáns kezdeményezés lehet, ha mi is csatlakozunk ehhez a programhoz azzal, hogy teret engedünk egy magas szintű szakmai diskurzusnak, párbeszédnek egy hálózat kiépítésével, amely hálózat tagjai egy konferencia keretében találkozhatnak. Gondolkodjunk együtt, és tegyük versenyképesebbé a magyar felsőoktatást azzal, hogy összekapcsolódva, tudományos eredményeinket megosztva építkezünk és az egyetemi kutatói szférát erősítjük – mondta el a rektorhelyettes.
A Szegedi Tudományegyetem a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel és a Károli Gáspár Református Egyetemmel együttműködésben hozta létre az Európa-tanulmányok Hálózatot. Az erről szóló nyilatkozatot az intézmények rektori vezetése március 1-én írta alá. A Hálózat létrehozásának célja, hogy előmozdítsa a színvonalas szakmai és tudományos párbeszédet az Európa-tanulmányokkal foglalkozó szakemberek és intézmények között, továbbá, hogy lendületet adjon a területen folyó kutatásoknak. Az Európa-tanulmányok Hálózat az európai integráció aktuális kérdéseit a politikatudomány, a gazdaság- és jogtudomány, valamint a kapcsolódó diszciplínák legkiemelkedőbb magyarországi szakembereiből álló interdiszciplináris műhelyekben kívánja vizsgálni.
A hálózathoz tartozó tizenkét tematikus műhely Magyarország valamennyi egyetemének és kutatóintézetének a területen tevékenykedő szakembereit be kívánja vonni a munkába. A műhelymunkák első eredményeit a Szegedi Tudományegyetemen 2024. november közepén megrendezett kétnapos, nagyszabású konferencián mutatták be. A tematikus műhelyeket a három alapító intézmény megosztva gondozza, azok vezetésére a hálózatosodás elvének megfelelően különböző intézményekből kértek fel elnököket és társelnököt.
Prof. Dr. Martonyi János Jog és Identitás az európai integrációban címmel tartott előadást. A Széchenyi-díjas jogtudós, ügyvéd, egyetemi tanár, Magyarország korábbi külügyminisztere büszkén említette meg, hogy alma matere az SZTE. Az európai integráció egy jogi képződmény, a jog döntő szerepet játszik az egész intézményrendszer létrehozásában és a működtetésében, ugyanakkor a jog identitásképző elem is. Martonyi János szerint a gazdasági együttműködéshez is szükségesek a jog eszközei, és kisebb mértékben a politikai dimenzióban is megjelenik a jog.
Prof. Dr. Trócsányi László, a Károli Gáspár Református Egyetem rektora, korábbi közigazgatási és igazságügyi miniszter, az Alkotmánybíróság korábbi tagja, egykori brüsszeli, majd párizsi nagykövet Európai intézmények címmel tartotta meg előadását, amelyben az uniós jog természetéről fogalmazta meg gondolatait. Elmondta, hogy mindegyik jogrendszer egy önálló kultúrát képvisel, így például a brit precedensrendszer nem hasonlítható össze a francia etatista jogrendszerrel. Az uniós jog sokfajta jogrendszer szemléletmódját próbálja összehangolni, a jogalkotás bonyolultságára miatt pedig egy uniós jogszabály elfogadása hosszabb időt igényel, mint a nemzeti jog esetében.
Prof. Dr. Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék korábbi elnöke, a Költségvetési Tanács elnöke, előadásában kifejtette, hogy az európai identitás számunkra a nemzeti és európai hagyományok összefonódását jelenti.
Prof. Dr. Halmai Péter Európai növekedés modell: kihívások és lehetséges válaszok című plenáris előadásában az európai növekedés tényezőit vette szemügyre a világ vezető gazdaságához képest mért lemaradás és az Európai Unión belüli konvergencia problémái felől nézve.
Magyarország Európai Uniós soros elnökségi programja, azon belül a versenyképességi program állt a fókuszában annak az előadásnak, amelyet Dr. Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter tartott az SZTE-n megrendezett Európa-tanulmányok Hálózat konferenciáján. Az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma a kezdetektől támogatta az Európa-tanulmányok Hálózat projektet és mindaddig, amíg a kezdeményezést szükségesnek érzi, addig támogatni is fogja a jövőben. A konferencia apropóját az adja, hogy év végéig Magyarország az Európai Tanács soros elnöke.
Dr. Bóka János jogi diplomáját 2001-ben a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerezte meg. 2005 és 2006 között mesterképzésen vett részt a brüsszeli Vrije Universiteiten. 2013-ban a Szegedi Tudományegyetemen PhD-fokozatot szerzett. A miniszter a konferencia résztvevőit arra biztatta, hogy kutatásaik során intézményi és tagállami szereplők sokaságával beszéljenek, fejlesszék kapcsolataikat minden irányban, hogy a jelenleg tapasztalható, európai politikai narratívák kritikusaivá, a politikai narratívákon felülemelkedő személyekké válhassanak. A konferencián elhangzott, hogy a versenyképesség nem kizárólag gazdaságpolitikai kérdés, hanem minden területet érint. Éppen ezért az Európa-tanulmányok Hálózat szerepe a jövőben még fontosabb lesz. A miniszter kifejezte reményét, hogy a konferencia nem egyszeri alkalom, egyben megköszönte a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek, hogy elvállalta a következő tanácskozás házigazdájának szerepét.
A találkozón 14 szekcióban több mint 80 előadás hangozott el mintegy 100 szakértő közreműködésével. A plenáris megnyitó beszélgetések mellett, a szakmai munka elsősorban a műhelyek szerint szervezett szekcióülések keretei között zajlott, olyan szakmai fórumokat alkotva, amelyek a konferenciát követően is keretet biztosítanak a szakmai párbeszéd és vita folytatására.
Az Üzleti Jogi Intézet munkatársai is aktívan közreműködtek a nívós rendezvény programjaiban.
Prof. Dr. Gellén Klára Intézetvezető Asszony a konferencia szervezésén kívül szekcióvezetői feladatokat is magára vállalt. A versenyképesség jogi és szabályozási megközelítése elnevezésű szekcióülés keretében Professzor Asszony moderálása mellett Dr. Horváth E. Írisz (Mérlegen az első egységes európai polgári peres eljárás); Dr. Bakos Kovács Kitti (Az Európai Unió magánjogi jogalkotásának hatása a hazai magánjogdogmatika normatani alapjaira); Dr. Hegyes Péter István az Üzleti Jogi Intézet adjunktusa (Elővigyázatosság elve kontra technológiai innováció az élelmiszer-ellátásbiztonság terültén); és Dr. Kántor Ákos (A jogalkotás digitalizációs vívmányainak hatása a versenyképességre) tartottak előadást.
Továbbá Dr. Németh Gabriella adjunktus a Gazdasági versenyképesség és innováció című szekciót vezetésében működött közre. Dr. Farkas Csamangó Erika adjunktus Az EU ipari szén-dioxid-gazdálkodási stratégiájának jogi megközelítése címmel, és Dr. Gyenge Balázs tanársegéd Kereskedelem, digitalizáció, fenntarthatóság... és a társadalom közös szükségleteihez való hozzájárulás címmel tartott érdekfeszítő tudományos előadást.
A konferencia részletes programja itt elérhető: https://u-szeged.hu/eth
Forrás:
https://u-szeged.hu/sztehirek/2024-november/magyarorszag-kontinens?objectParentFolderId=19396;