Idén nyáron három hallgatónk, Deme Laura Anna, Yakubjonov Marufjon és Csőke Nóra Hanna vett részt az Európai Közjogi Szervezet (EPLO) által meghirdetett „Global Administrative Law in Practice” nyári kurzuson. Részvételüket az Állam- és Jogtudományi Kar, valamint a Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézete támogatta.
A Nyári Egyetem minden évben aktuális kérdésekre fókuszál; az idei program a háború Európai Unióra gyakorolt hatásait elemezte, mind regionális, mind globális szinten. Az ötnapos intenzív kurzus során olyan kulcsfontosságú témákat vitattak meg, mint a háború hatása az EU belső piacára, az EU bővítésének jövője, az energiaválság, a nemzetközi szankciók és az EU humanitárius szerepe. A délelőtti órákban neves európai előadók tartottak előadásokat, míg a délutánok gyakorlati foglalkozásokkal, csoportos megbeszélésekkel és vitákkal teltek.
A kurzus kiemelkedő eleme egy látogatás volt a Görög Energiafelügyeleti Hatóságnál, ahol diákjaink betekintést nyerhettek Görögország energiaválság-kezelési stratégiáiba. Ezenkívül ellátogattak a Görög Parlamentbe, ahol megismerhették annak történelmét és részt vettek egy parlamenti ülésen is. A csoport később bejárta az Akropolisz Múzeumot, ami kulturális élménnyel gazdagította athéni tartózkodásukat.
A program két ikonikus helyszínen, Athénban és Sounionban zajlott, így a diákok történelmi környezetben tanulhattak. Ígéretes szakmai kapcsolatok alakultak ki az Európa különböző országaiból érkezett hallgatók között, a társaikkal való hálózatépítésnek köszönhetően.
A kurzus nemzetközi jogi kérdések, az állami felelősség és az EU humanitárius szerepének megbeszélésével zárult, melyet egy előadás követett a FRONTEX válságkezeléséről. Az akadémiai tevékenységek mellett a hallgatók megtekintették az Akropoliszt, a Poszeidón-templomot, és megkóstolták a hagyományos görög konyhát.
Összességében a program akadémiai tanulást, kulturális ismeretszerzést és szakmai kapcsolatépítést kínált, amely mély és maradandó benyomást tett minden résztvevőre.
Dr. Gültekin-Várkonyi Gizem