Idén a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karát (a továbbiakban: Kar) érte az a megtiszteltetés, hogy megrendezhette a negyed évszázados jubileumát ünneplő – komoly múltra visszatekintő – Antik Jogtörténeti Nemzetközi Nyári Szemináriumot. E tudományos rendezvénysorozatot 1997-ben Jakab Éva szegedi és Gerhard Thür – akkori – grazi professzorok hívták életre abból a célból, hogy ennek keretében az antik jogtörténet iránt érdeklődő graduális és posztgraduális (doktori) képzésben résztvevő hallgatóknak, valamint tapasztalt kutatóknak közös fórumot biztosítson a római jogi, a görög-hellenisztikus és az ókori keleti (ékírásos) jogforrások megvitatására, ill. e körben a kutatási témáik kibontakoztatására.
A jubileumi szemináriumnak 2022. május 19. és 22. napja között a festői Szigligeti Alkotóház (az egykori Esterházy-kastély) adott otthont. A program megszervezését és lebonyolítását a Karunk Római Jogi Tanszékének munkacsoportja végezte (ennek tagjai voltak: Prof. Dr. Jakab Éva tszv. egyetemi tanár, dr. Pozsonyi Norbert, adjunktus; Ruzsán Krisztina, ügyvivő szakértő, tanszéki koordinátor; Horváth Kata Zsuzsanna, tanszéki demonstrátor; Deme Laura, joghallgató; Dávid Ámon, joghallgató; Kovács Dániel, joghallgató).
A konferenciát – e rendezvény egyik spiritus rectora – em. Prof. Dr. DDr. h. c. Gerhard Thür az Osztrák Tudományos Akadémia (ÖAW) Filozófiai és történeti osztályának rendes tagja nyitotta meg, majd ezt követően Johannes Platschek – az LMU-München Leopold Wenger Intézetének professzora – tartotta meg a plenáris előadását „Die genera actionum in Gai. 4,1” címmel. A szeminárium két munkanapján összesen kilenc egyetemről 17 előadó tartott színvonalas tudományos referátumot. A konferencián az alábbi felsőoktatási intézmények képviseltették magukat: Ruhr Universität Bochum (Németország); Károli Gáspár Református Egyetem; Goethe Universität Frankfurt a.M. (Németország); Universität Ljubljana (Szlovénia); Ludwig Maximilians Universität (LMU) München (Németország); Eberhard Karls Universität Tübingen (Németország); Universität Wien (Ausztria) és Universität Zagreb (Horvátország).
A szeminárium „munkanyelve” jellegadóan a német volt, de emellett elhangzottak előadások angol nyelven is. Az előadások nyolc szekcióba beosztva akként követték egymást, hogy minden egyes – húszperces – referátumot egy tizenöt perces plenáris vita zárt le. A Karunkat professzori előadásával Jakab Éva tanszékvezető asszony, illetőleg – hallgatói előadóként – Horváth Kata Zsuzsanna képviselték.
A szeminárium tudománypolitikai célkitűzése az antik jogtörténeti diszciplína nemzetköziesítése, valamint az egyetemek közötti nemzetközi kapcsolatok elmélyítése volt, amely cél – e rendezvény keretében – eredményesen teljesült. E rendezvénysorozat 2023-ban a XXVI. Antik Jogtörténeti Nemzetközi Nyári Szemináriummal a dél-németországi egyetemi városban, Tübingenben folytatódik.
A szeminárium részletes programja itt érhető el.
Pozsonyi Norbert, adjunktus
„A program a Miniszterelnökség Családokért Felelős Tárca Nélküli Miniszter által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása– A jogi kari hallgatók és a középiskolások megismertetése a diákkörökkel és motiválásuk a kutatásra című, NTP-HHTDK-21-0056 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg”