2024. április 12-én 11 órától került sor az Intézetünk által szervezett online kerekasztal-beszélgetésre, amelyhez az érdeklődők a Microsoft Teams alkalmazáson keresztül csatlakozhattak. Az eseményt Prof. Dr. Gellén Klára intézetvezető asszony nyitotta meg, aki köszöntötte az előadókat és a kétszáz főt meghaladó hallgatóságot egyaránt.
Intézetvezető asszony beszédében köszönetet mondott a meghívott vendégeinknek, amiért idén is rendelkezésünkre álltak. Felhívta a hallgatóság érdeklődését a tananyaghoz szorosan nem kapcsolódó, azonban jogászként elengedhetetlen ismeretek elsajátítására. Külön örömünkre szolgált, hogy ebben az országban az egyik legmagasabb szakmai szinten jegyzett szakemberek segítenek céljaink elérésében és Prikkel Petra személyében alumnánkat is köszönhetjük egyúttal.
Intézetvezető asszonyt Dr. Kampler Béla András egyetemi docens szakmai bevezetője követte, majd moderátorként Dr. Gyenge Balázs egyetemi tanársegéd szólt tett hozzászólásokat. Az Üzleti Jogi Intézet oktatói az államháztartási bevételek fontosságáról, az adórendszert kikerülők által okozott hazai és európai szintű költségvetési hiányokkal kapcsolatban osztották meg bevezető gondolataikat.
A kerekasztal-beszélgetés áfa felszámításával és kifizetésével kapcsolatos rendszer fejtegetésével és az határon átnyúló ügyletek szabályainak bemutatásával kezdődött, amelyre Palotai Kinga, a Pénzügyminisztérium Fogyasztási és Forgalmi Adók Főosztályának osztályvezetője tért ki először. Ennek keretében osztályvezető asszony ismertette a hozzáadottértékadó-rendszer eddigi uniós jogharmonizációját és a további közösségi szabályokat tartalmazó, ún. ViDA csomagot , azaz a VAT in the Digital Age, magyarul: áfaszabályok a digitális korban c. az Európai Bizottság 2022. december 8-án előterjesztett jogalkotási csomagját. Osztályvezető asszony elmondta, hogy az új csomag célja a közös hozzáadottérték-adó rendszer működésének modernizálása és az áfacsalások visszaszorítása. Ezzel kapcsolatban röviden kitért az eu-s és haza jogalkotási mechanizmusra ezen a területen, és előadta, hogy a fejlesztések tekintetében Magyarország az élen jár az Európai Unióban.
A program Dr. Prikkel Petra gondolataival folytatódott, melyben betekintést engedett az e-áfa-, és az online számlarendszer gyakorlati alkalmazásának kérdéseibe, prezentációjával részletesen ismertette az áfa bevallására szolgáló felületet, valamint kitért a ViDA csomag gyakorlati megvalósulásának előnyeire és a csomag alkalmazását megelőző felkészülési időre. Előadását a 2024.-től bevezetett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által kiajánlott e-áfabevallással és annak korrekciójával kapcsolatos eljárással zárta.
A rendezvény diszkussziójában több komoly szakmai tudást feltételező kérdés érkezett a hallgatóság részéről, amelyek tovább gazdagították rendezvényünk tematikáját, így a résztvevők egyéb olyan érdekes ügyeket is megismerhettek, amelyek nem csak az adózás és digitalizáció vonatkozásában bírnak relevanciával (például a e-nyugtázási rendszer és adatvédelem kapcsolata).
A kerekasztalbeszélgetés moderátora Dr. Gyenge Balázs egyetemi tanársegéd összegezte a beszélgetés alatt elhangzottakat, majd Dr. Kampler Béla András egyetemi docens zárta a beszélgetést. Nagyon szépen köszönjük a meghívott vendégeinknek, hogy szaktudásukkal hozzájárultak a rendezvény sikerességéhez, valamint köszönjük az érdeklődő hallgatóságnak a megtisztelő figyelmet! Nagy örömünkre szolgált, hogy ennyien részt vettek a programon.