A közigazgatás lényegében a cselekvő állam. Ez a rövid mondat a közigazgatás szerepét és jelentőségét is jól kifejezi. A közigazgatási jog a gyakorlatban sűrűn alkalmazott joganyag, és minden bizonnyal nincs olyan ember, aki élete során közigazgatási szervvel ne került volna kapcsolatba, közigazgatási jogi szabály megismerésére ne lett volna szüksége. Mindezekre tekintettel a közigazgatási jog a jogászképzésben is alapvető fontosságú és már csak múltja miatt is klasszikus tantárgy. A közigazgatási jog megismerése és ismerete közelebb visz a közjó szolgálatához.
A közigazgatási jog terjedelmes és bonyolult joganyag. Éppen ezért a Tanszék különös gondot fordít arra, hogy a tananyag oktatása szilárd és világos tematikai keretek között történjen. Ennek – egymással összefüggő, de logikus tagolásba és sorrendbe állítható – elemei: közigazgatási jogi alaptan, közigazgatási szervezeti jog, közigazgatási eljárási jog, közigazgatási személyzeti jog és ágazati közigazgatási jog. A Tanszék oktatási tevékenységében igyekszik megtalálni az elmélet és a gyakorlat helyes egyensúlyát. A viszonylag gyorsan változó közigazgatási jogszabályok között eligazodni és azokat uralni, alapos elméleti tudás nélkül nem lehet. Jelentőséget kell annak tulajdonítani, hogy Karunk nevében ott van a tudományra utaló jelző. Mindemellett a jogászi hivatás értékét a gyakorlat minősége adja.
A Tanszék az oktatást szolgálatnak tekinti. Olyan szolgálatnak, amelynek nem csak az ismeretek átadása és rögzítése a célja, hanem a tudás örömének és méltóságának közvetítése is. A Tanszék minden munkatársa a jövő sikeres jogászainak és tekintélyes jogtudósainak ígéretét látja valamennyi hallgatóban. Számunkra ma is érvényes az universitas eredeti eszméje: az egyetem polgárainak, oktatóinak és hallgatóinak egyetemessége. Az egyetem olyan iskola, amelyben hallgató és oktató egyetlen átfogó közösséget alkot. A Közigazgatási Jogi Tanszék erre alapozza a maga credo-ját.
Prof. Dr. Takács Albert
tanszékvezető, egyetemi tanár