A Szegedi Tudományegyetem alapítványi ösztöndíjat ajánl fel a legmagasabb felvételi pontszámmal rendelkező, állami ösztöndíjas helyről lemaradó felvételizők számára. Most tehát különösen érdemes az állami ösztöndíjas és önköltséges helyeket együtt megjelölni a felvételi jelentkezésnél az SZTE szakjain!
A 2025/26-os tanévtől a Szegedi Tudományegyetemen 250 önköltséges képzésre felvételt nyert, nappali tagozatos hallgató kap alapítványi ösztöndíjat, melynek összege pontosan megegyezik az adott képzés önköltségével. Az SZTE Alapítványi Ösztöndíjbizottság az állami ösztöndíjas kapacitásszámok ismeretében a felvételi ponthatárok kihirdetése után határozza meg szakonként a kiosztható alapítványi ösztöndíjas helyek számát és az azok elnyeréséhez szükséges minimumpontszámot.
Az alapítványi ösztöndíjra nem szükséges külön pályázni, az egyetem automatikusan ajánlja fel azt a legjobb, a felvételi jelentkezés során az állami és önköltséges formát egyaránt megjelölő, azonban csak az önköltséges képzésre bejutó jelentkezőknek. Az ösztöndíj elfogadásáról nyilatkozni kell, és beiratkozáskor szerződést kell kötni az egyetemmel egy tanévre. Az ösztöndíj meghosszabbításának feltétele, hogy a hallgató teljesítse az állami ösztöndíj megtartásához is szükséges minimum kreditszámot és tanulmányi átlagot. Ha a hallgató teljesíti a feltételeket, az alapítványi ösztöndíj automatikusan meghosszabbodik. Az SZTE alapítványi ösztöndíj legfeljebb a képzési idő+két félévig kapható, illetve a fogyatékosságra való tekintettel megadott (maximum 4 féléves) állami támogatási kedvezmény a képzési időt az SZTE alapítványi ösztöndíj esetén is kitolja.
Az SZTE ugyanazokat a juttatásokat biztosítja az alapítványi ösztöndíjas hallgatóknak, mint az állami ösztöndíjasoknak, azonban az alapítványi ösztöndíjas hallgató az állami juttatások szempontjából önköltségesnek minősül, így például tanulmányi vagy lakhatási ösztöndíjra nem lesz jogosult.
A legkiválóbb alapítványi ösztöndíjas hallgatók a tanév végén állami ösztöndíjat kaphatnak. A megürült állami ösztöndíjas helyekre történő besoroláskor az önköltséges hallgatókkal azonos módon lesz figyelembe véve az alapítványi ösztöndíjas, valamint az állami ösztöndíjassá átsorolható önköltséges hallgató, ám az adott szak állam által támogatott helyeinek hiányában mégsem átsorolt önköltséges hallgató megkaphat egy megüresedett alapítványi ösztöndíjas helyet.
Az SZTE az alapítványi ösztöndíjat a Kulturális és Innovációs Minisztériummal (KIM) kötött finanszírozási szerződésben foglaltak alapján kapott bevételekből működteti. Induláskor 250 fő kapja meg az alapítványi ösztöndíjat, az összértéke pedig több mint 100 000 000 Ft. Ha egy szakon nem lehet feltölteni a megállapított ösztöndíjlétszámot, akkor az ösztöndíjbizottság a még üres helyeket átcsoportosítja más szakokhoz.
A Szegedi Tudományegyetem kezdeményezi, hogy a későbbiekben már a felvételi tájékoztatóban is szerepeljen az alapítvány által finanszírozott ösztöndíj az állami ösztöndíjas és az önköltséges képzési forma mellett harmadik választási lehetőségként.
Az ösztöndíjat azok kaphatják meg először, akik 2025, február 15-ig beadták a jelentkezésüket egy képzés állami ösztöndíjas és önköltséges formájára. Ha valaki csak az állami finanszírozású képzést jelölte meg, július 9-ig a sorrendmódosítás ideje alatt megjelölheti az adott képzés önköltséges formáját is.
SZTE Infó
Fotó: Sahin-Tóth István
https://u-szeged.hu/felveteli/2025/uj-esely-legjobbaknak?objectParentFolderId=28447