Bezár

2025

AJTK1

Határmetszetek: Jog- és gazdaságtörténeti megközelítések a 19―20. századi Magyarországról

Határmetszetek: Jog- és gazdaságtörténeti megközelítések a 19―20. századi Magyarországról

2025. április 14.
3 perc

Határmetszetek: Jog- és gazdaságtörténeti megközelítések a 1920. századi Magyarországról” címmel került sor az SZTE ÁJTK OTKA kutatócsoport (A magánjog fejlődése a két világháború között) és az ELTE BTK Vállalkozástörténeti kutatócsoport második közös műhelybeszélgetésére 2025. április 11-én.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés


A konferenciának idén az ELTE BTK adott otthont. E program a K 138618 számú „A magánjog fejlődése a két világháború között” nevű OTKA kutatás keretei között, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatás által valósult meg.

AJTK1

A konferenciát Dr. Pogány Ágnes, a Vállalkozástörténeti Kutatócsoport vezetője nyitotta meg, hangsúlyozva az egyes társadalomtudományok közötti együttműködés fontosságát, ami kiemelt jelentőséggel bír a két világháború közötti jogi és gazdasági kölcsönhatások vizsgálata során.

A műhelybeszélgetés első szekciójában gazdaságtörténeti előadásokat hallhattunk. Az első előadó Dr. Halmos Károly volt (ny. egyetemi docens – ELTE BTK), aki Jókai egyik fő művének, Az aranyembernek a gazdaságtörténeti oldalát mutatta be, különös tekintettel a hadigazdálkodás egyes közgazdasági aspektusaira. Ezt követte Dr. Simonkay Máron (adjunktus – SZTE BTK) előadása, aki a vízrendezés jogi és intézményi kereteinek kialakulását mutatta be a XIX. században, összehasonlítva a magyar szabályozási modellt a Nyugat-európai példákkal. A szekciót Balogh Ádám PhD hallgató előadása zárta, aki az Osztrák-Magyar Monarchia 19. századi kereskedelmi expanzióját prezentálta a távol-keleti és dél-amerikai államokkal kötött kereskedelmi szerződéseken keresztül.

AJTK2

A második szekció jogtörténeti tematikájú volt, s dr. Krusóczki Bence (PhD hallgató – SZTE ÁJTK) előadása nyitotta meg. Az előadás alapján betekintést kaptunk hazánk első versenytörvényének, az 1923: V. tc.-nek bírói gyakorlatába konkrét levéltári esetek alapján. Szintén levéltári kutatások alapján mutatta be a kereskedelmi ügyletek gyakorlatát Prof. Dr. Homoki Nagy Mária (egyetemi tanár – SZTE ÁJTK), külön kitérve a kereskedelmi vétel szabályozására és bírói gyakorlatára. A szekciót az OTKA kutatócsoport vezetőjének, Prof. Dr. Varga Norbertnek (tanszékvezető egyetemi tanár – SZTE ÁJTK) az előadása zárta, amelynek fő támája a kartellszerződések érvényességének megítélése volt a Magyar Királyi Kúria gyakorlatában az első kartelltörvény megszületés előtt és azt követően.

AJTK3

Az utolsó szekció a két világháború közötti hitelélet gazdasági és jogi metszéspontjait fedte le. Dr. Pétervári Máté (adjunktus – SZTE ÁJTK) előadásában a fizetésképtelenségi normaanyag büntetőjogi eszközeire helyezte a fókuszt, górcső alá véve, hogy a csődeljárás milyen gyakorisággal fordult át büntetőeljárássá csalárd vagy vétkes bukás címén. dr. Varga Benedek (PhD hallgató - SZTE ÁJTK) prezentációja szintén a hitelezővédelem büntetőjogi kérdéseire fókuszált, dogmatikai és levéltári elemzéssel bemutatva, hogy miért volt szükség a hitelsértés bűncselekményének megalkotására. A szekciót Dr. Pogány Ágnes előadása zárta, aki a két világháború között kibontakozó mezőgazdasági adósságválság és ennek folyományaként megszületett jogszabályi rendelkezésekről beszélt az 1930-as években.

AJTK4

A konferencia záró szakaszában élénk és gondolatébresztő diskurzus bontakozott ki a résztvevők között, különös tekintettel a gazdasági és jogi vonatkozások metszéspontjaira. A különböző nézőpontok találkozása termékeny vitát eredményezett, amely nemcsak a jelenlegi kérdések mélyebb megértését szolgálta, hanem új kutatási irányok felé is utat nyitott.

A tanácskozás végén Prof. Dr. Varga Norbert foglalta össze az elhangzottakat, méltatva a magas színvonalú előadásokat és a konstruktív szakmai párbeszédet. Zárszavában hangsúlyozta a két kutatócsoport közötti további együttműködés fontosságát, kiemelve, hogy az interdiszciplináris megközelítés elengedhetetlen a komplex társadalmi és gazdasági problémák érdemi feltárásához és kezeléséhez. Szavai inspiráló gondolatokkal zárták az eseményt, megerősítve a résztvevők közötti szakmai kapcsolatokat és a közös munka jövőbeli lehetőségeit.

dr. Varga Benedek

PhD hallgató

Magyar Jogtörténeti Tanszék

A Projekt az Innovációs és Technológiai Minisztérium Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával és az NKFI Hivatal által kibocsátott Támogatói Okirat alapján valósult meg.

 

Projektazonosító: K 138618

Pályázat címe: A magánjog fejlődése a két világháború között

Palyazat

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek