Bezár

2025

web-8974_1

FED-Lex 2025: Az európai digitális jogalkotás jövőjének alakítása Formálódó innovációs és védelmi politikák

FED-Lex 2025: Az európai digitális jogalkotás jövőjének alakítása Formálódó innovációs és védelmi politikák

2025. április 11.
2 perc

2025. április 3-4-én a Szegedi Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Kar Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézete sikeres nemzetközi konferenciát szervezett a Közjogi Intézettel együttműködésben “FED-Lex: The Future of European Digital Legislation – Shaping Policies for Innovation and Protection.” címmel.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés


A rendezvény az Európai Közjogi Szervezettel partnerségben került megrendezésre, az előadók pedig többek között Magyarország, Olaszország, Írország, Lengyelország és Litvánia köréből kerültek ki.

A kétnapos konferencián élénk tudományos, szakmai és interdiszciplináris párbeszéd alakult ki olyan fontos kérdésekről, melyek az Európai Unión belüli digitális innováció és jogalkotási fejlődés metszéspontjában helyezkednek el. Az első napon magas szintű előadások hangzottak el nemzetközi és szegedi szakértők tolmácsolásában. Az érintett témakörök széles skálán mozogtak, például:

  • A kiberbiztonság szabályozása az EU megközelítésében;
  • A kvantumtechnológiák hatása a digitális infrastruktúrára és a jogi keretekre;
  • Az MI jogszabály jogi következményei és hatása az innovációra, valamint az üzleti növekedésre;
  • Szerzői jogi szabályozások a mesterséges intelligencia korában;
  • Az EU digitális szabályozásának nemzetközi kereskedelmi vonatkozásai;
  • Technológia-vezérelt jogrendszerek és emberi jogok;
  • Az EU viszonyulása Kína technológiai fejlődéséhez;
  • A véleménynyilvánítás szabadsága a közösségi média platformokon;
  • Az alkotmányos értékek és a mesterséges intelligenciával kapcsolatos tudás szerepe a demokratikus elvek megőrzésében.

Az előadások olyan speciális ágazati kihívásokra is megpróbáltak választ adni, mint a digitális szabályozás és az élelmiszeripar találkozása, a közvetlen külföldi beruházások ellenőrzése, vagy a digitális identitás keretrendszere.

A második napon a jogtudósok következő generációja kapott főszerepet. Különféle magyar egyetemek, például a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem PhD hallgatói mutatták be kutatásaikat olyan témákban, mint az algoritmikus tartalommoderálás, MI kormányzás, adatok tulajdonjoga, IoT megfelelés, az EU migrációs politikájának digitalizációja, e-kormányzás. Minden előadást azonnal értékelt egy nemzetközi bíráló bizottság, ezzel biztosítva a konstruktív és támogató egyetem környezetet.

A FED-Lex 2025 konferencián hangsúlyt kapott az interdiszciplináris és nemzetközi együttműködés jelentősége a jövőorientált, etikailag megalapozott digitális jogalkotásban. A rendezvényen jogtudósok, kutatók és gyakorlati szakemberek találkoztak egymással, s ezzel az esemény hozzájárult ahhoz a párbeszédhez, ami az Európai Unió globális vezető szerepe megőrzésének módjáról, az innováció és a jogvédelem megteremtéséről szól az egyre inkább digitalizált világban.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek