A Taskenti Állami Jogi Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar 2025. március 25-én együttműködési megállapodást írt alá Üzbegisztánban. Az eseményen karunkat az együttműködésben érintett, SZTE ÁJTK Bűnügyi Tudományok Intézetének vezetője, Prof. Dr. Karsai Krisztina képviselte.
Az elmúlt években az Üzbég Köztársaság és Magyarország közötti kapcsolatok jelentősen megerősödtek nemcsak a gazdaság és a kultúra, hanem az oktatás területén is. Kiemelt szerepet játszik ebben a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogram, melynek köszönhetően évről évre egyre több üzbég hallgató tanul magyar felsőoktatási intézményekben, miközben az egyetemek közötti szakmai együttműködések is bővülnek.

E partneri kapcsolatrendszer elmélyítésének jegyében látogatott el Prof. Dr. Karsai Krisztina a TSUL-ra, amely Üzbegisztán egyik vezető jogi kutatóintézete, és nemzetközileg is elismert felsőoktatási intézmény. Az együttműködés előzménye a 2024-ben megrendezett Nemzetközi Büntetőjogi Társaság (AIDP) centenáriumi konferenciáján történt kapcsolatfelvétel volt.

A látogatás egyik legfontosabb eredménye az oktatási és kutatási együttműködési megállapodás aláírása volt, amely többek között az alábbi területeket öleli fel:
• oktatói és hallgatói mobilitás,
• közös szakmai rendezvények és konferenciák szervezése,
• közös mesterképzés előkészítése,
• közös doktori témavezetés lehetősége.
A hivatalos program részeként Prof. Dr. Karsai Krisztina tantermi előadásokat tartott, valamint bemutatta a magyarországi tanulmányi lehetőségeket, kiemelten az SZTE képzési kínálatát és a Stipendium Hungaricum program nyújtotta lehetőségeket.

A látogatás során szakmai egyeztetésekre is sor került: Karunk képviselője találkozott Harmath Adrián Mihállyal, a taskenti magyar nagykövetség első beosztott diplomatájával, valamint Dr. Berdialiyev Baxtiyor Erkinovich igazgatóval (Üzbég Nemzeti Kriminológiai Kutatóintézet) . A megbeszélések célja egy jövőbeli kutatási együttműködés megalapozása volt.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy az üzbég oktatók és hallgatók körében valódi érdeklődés mutatkozik a magyar felsőoktatás iránt. A közösen szervezendő Combating Human Trafficking and Surrogacy című büntetőjogi konferencia, valamint a nemzetközi hétre meghívott üzbég hallgatók és oktatóik újabb lehetőséget teremtenek az együttműködés elmélyítésére.
A látogatás jelentős lépést jelent Karunk nemzetközi kapcsolatainak bővítésében, és hozzájárul ahhoz, hogy az üzbég-magyar együttműködés a jogi oktatás és kutatás területén is kézzelfogható, hosszú távú eredményeket hozzon.