A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának Tudományos Diákköri Tanácsa 2024. április 26-án rendezte meg Tavaszi Kari Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelynek megszervezése kettős célt szolgált, ugyanis a tavaszi félévben végzős hallgatók számára az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára nyújtott kvalifikációs lehetőséget, míg a többi versenyző számára a gyakorlásra nyújtott remek alkalmat az OTDK-ra való felkészülés egyik állomásaként. A már ilyen módon állandósult szervezési modell sikerét bizonyítja, hogy ezen alkalommal már 27 dolgozatot mutatott be 26 versenyző négy tagozatban.
A kari esemény az országos verseny lebonyolítását modellezte, így a tagozatokban a kari oktatókból álló háromtagú zsűri értékelte a hallgatói dolgozatokat és prezentációkat, valamint az egyes versenyzők munkáit a hallgatói opponensek is szóban véleményezték, amely némi tudományos diskurzusra is lehetőséget biztosított. Az OTDK-hoz hasonlóan ezen alkalommal is a kiosztható díjak a résztvevők létszámához igazodott, így a tagozatok versenyzőinek fele, valamint a legjobb opponensek részesülhettek díjazásban. A rendezvénynek a kari főépület adott otthont, amelynek megújult, tágas aulája biztosította az ünnepi hangulatot a konferencia zárásaként szolgáló közös, majd száz fős állófogadáshoz.
A Tavaszi Kari Tudományos Diákköri Konferencián Karunkról két politológia, két nemzetközi tanulmányok és egy jogász szakos hallgató szerzett előnevezési lehetőséget a 37. OTDK-ra. A többi versenyző pedig díjakkal és igen értékes visszacsatolásokkal gazdagodhatott eddigi munkája vonatkozásában, amik támpontokat és inspirációt nyújthatnak a további kutatáshoz.
Ezúton is gratulálunk a versenyzőknek és az opponenseknek az elért eredményeikhez, valamint köszönjük a konzulensek és a zsűritagok áldozatos munkáját, amely nélkül nem valósulhatott volna meg ez a rendezvény sem!
A fotóra kattintva megtekinthetőek a Tavaszi Kari Tudományos Diákköri Konferencián készült képek:
A Tavaszi Kari Tudományos Diákköri Konferencia tagozatainak eredményei az alábbiak:
Bűnügyi Tudományok és Nemzetközi Jogi Tagozat
Megosztott I. helyezés
Deme Laura Anna: A kógens jog és az egészséges környezethez való jog esetleges összefüggései (témavezetők: Dr. Schiffner Imola, adjunktus; Dr. Sziebig Orsolya Johanna, adjunktus)
Megosztott I. helyezés
Horváth Csaba: A túllépés szabályozásának hiányosságai a felbujtás körében (témavezető: Dr. Molnár Erzsébet, adjunktus; Prof. Dr. Szomora Zsolt, egyetemi tanár)
Legjobb opponens-díj
Biró Roland
Jogtörténeti és Civilisztikai Tagozat
Forgó Zsanett: Az özvegyi jog korlátozása és megszüntetése a bírósági joggyakorlatban az 1928. évi Magánjogi Törvényjavaslatot megelőző másfél évtizedben (témavezető: Dr. Pétervári Máté, adjunktus)
Gavallér Fanni Mara: A középiskolai tanulmányait folytató 18. életévét betöltött gyermek tartása, különös tekintettel az érdemtelenség megítélésének problematikájára (témavezető: Dr. Hegedűs Andrea, egyetemi docens)
Horváth Rebeka: A halált okozó súlyos testi sértés és a szándékos emberölés elhatárolása a Szegedi Királyi Ítélőtábla gyakorlatában (1891-1900) (témavezető: Dr. habil. Varga Norbert, egyetemi docens)
Különdíj
Kádár Bíborka: Deák Ferenc politikai végrendelete (témavezető: Dr. habil. Varga Norbert, egyetemi docens)
Legjobb opponens-díj
Berki Tünde
Közjogi Tagozat
Kovács Emma: Az Alkotmánybíróság befogadási gyakorlata a közszereplők bírálhatóságához fűződő véleménynyilvánítási szabadságról (témavezető: dr. Sevaracz Luca, doktorandusz)
Kováts Péter: Háborús veszélyhelyzetre hivatkozó jogalkotás és annak alkotmánybírósági gyakorlata (témavezető: dr. Sevaracz Luca, doktorandusz)
Szász Tünde: A fenntartható mezőgazdaság útjai: GMO-k, fogyasztóvédelem és jövőbeli kilátások (témavezető: Dr. habil. Csatlós Erzsébet, egyetemi docens)
Különdíj
Kovács Kristóf: Az államtitkár jogállása és felelőssége a központi igazgatásban 1956-tól napjainkig (témavezető: Dr. Siket Judit, adjunktus)
Legjobb opponens-díj
Győri Anett
Nemzetközi Tanulmányok és Politikatudományok Tagozat
Tóth Bence: A visegrádi országok európai uniós tagságának értékelése (témavezető: Dr. Juhász Krisztina, adjunktus)
Lázár Szabolcs István: Brüsszeltől Kisjenőn át a Kaukázusig: Az Európai Unió normatív hatalmának komparatív elemzése Moldávia és Grúzia kapcsán (témavezető: Dr. Juhász Krisztina, adjunktus)
Pétervári Máté
„A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása- A tehetségek azonosítása és kibontakoztatása az SZTE-ÁJTK diákköreinek keretében című, NTP-HHTDK-23-0073 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg.”