Szakmai beszámoló az NTP-HHTDK-23-0073 kódjelű pályázat megvalósításáról
A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara több képzésnek is otthonául szolgál, így a diákköri mozgalmának sem lehet a célja más, minthogy minél több különböző képzésre járó, így különböző érdeklődésű hallgatóját szólítsa meg. Ezen felül nemcsak jelenlegi hallgatóinknak kell a fókuszban állniuk, hanem leendő hallgatóinknak is, így igyekszik a diákköri élet a középiskolások számára is lehetőségeket kínálni, sőt a volt diákkörösök, alumnusaink bevonásáról sem mondtunk le, ugyanis az ő élet- és szakmai tapasztalataik is értékesek lehetnek a diákkörösök számára. Ezen széleskörű célkitűzések részbeni vagy egészbeni megvalósítására nyújtott lehetőséget A tehetségek azonosítása és kibontakoztatása az SZTE-ÁJTK diákköreinek keretében című, NTP-HHTDK-23-0073 kódjelű pályázattal elnyert támogatás.
A program keretében négy olyan aktivitást is megvalósított a Tudományos Diákköri Tanács, amelynek célközönsége az összkari hallgatói közösség, így bármely szak hallgatója egyaránt megtalálhatja bennük a részvételi lehetőséget. Közülük is a legfontosabb a diákköri munka csúcsrendezvénye a Kari Tudományos Diákköri Konferencia volt, amelyet ezúttal két alkalommal is megrendeztünk. 2024. február 5-én az előnevezésre aspiráló végzős hallgatók számára szerveztük meg a kari konferenciát, amelyen 14 hallgató szerzett jogosultságot a 37. OTDK-ra való részvételre. A diákköri munka e félévi legnagyobb ünnepére 2024. április 26-án kerülhetett sor, amikor a Tavaszi Kari Tudományos Diákköri Konferencián négy tagozatban 27 diákköri pályamunkát mutattak be Karunk hallgatói. Közülük öten kvalifikáltak végzősként már most az OTDK-ra, a többi versenyző és opponenseik pedig a 2024 őszi kari és 2025 tavaszi országos versenyre való felkészülésre használhatták fel a konferenciát.
Emellett a Mitől jó egy TDK-dolgozat kurzus nyújt minden szak számára nélkülözhetetlen ismereteket a diákköri munka megkezdéséhez és a témaválasztáshoz szükséges inspirációhoz. A mindkét félévben megszervezett tárgy immáron hosszú idő alatt kiérlelt tematikával rendelkezik, amelynek során forgószínpadszerűen ismertetik saját jogterületük kutatási sajátosságait Karunk oktatói. Az alapvető kutatási ismeretekkel rendelkező hallgatóink számára az első tudományos „szárnypróbálgatások” kibontakoztatására kínáltuk lehetőségként a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferenciát, amelyen legnagyobb örömünkre immáron 13 szegedi jogi kari hallgató vett részt előadóként 2023 novemberében. Emellett a Karriernapon is igyekeztünk 2023. október 10-én példamutatással inspirálni a Kar hallgatói közösségét, így a gyakorlatban elhelyezkedő volt diákköröseinket hívtuk meg élménybeszámoló és a diákköri munka hasznosításának bemutatása céljából.
A nemzetközi tanulmányok szakos hallgatóknak szintén a pályázat keretében kínált a Nemzetközi és Regionális Tanulmányok TDK-műhely készségfejlesztő kurzust A szóbeli kutatási beszámoló a gyakorlatban címmel a 2024/2024. tanév II. félévében. Ennek keretében a részt vevő tizenhét hallgató prezentációs és előadói készségeit fejleszthette. A TDK-orientációs napot a Politológiai TDK-műhely a Nemzetközi Tanulmányok és Regionális Tanulmányok Intézetével karöltve tartotta meg 2023. november 3-án, amelynek célja új diákköri hallgatók toborzása volt.
A politológus hallgatók igazi „programdömpingben” részesülhettek a Politológiai TDK-műhely jóvoltából, ugyanis hét diákköri aktivitás is színesítette egyetemi mindennapjaikat. Az első programot 2023. november 8-án tartották, amikor álhírek, összeesküvés-elméletek és dezinformációs narratívák témakörben tartott szakmai workshopot László Róbert, választási szakértő és Molnár Csaba, kvantitatív elemző. 2023. november 27-ére Glied Viktort hívták meg a migrációkutatás aktualitásainak ismertetésére a Pécsi Tudományegyetemről. A következő szakmai programsorozat házigazdája Stumpf Péter Bence volt, aki 2023 december és 2024 februárja között három alkalmas választáspolitológiai előadásblokkot szervezett külsős előadók bevonásával. A második félévben pedig Unger Anna Róza ismertette meg a politikafinanszírozás kortárs kihívásaival az érdeklődő hallgatókat 2024. március 18-án.
A Politológiai Tanszék azonban a hallgatók aktív bevonását igénylő rendezvényeket sem hanyagolta el, így a hallgatók számára Magyarország 20 éve az Európai Unióban címmel szerveztek poszterversenyt, amelyre hat pályamunka érkezett be. A kötetlenebb versengés terepe pedig a külső helyszínen megrendezett szakmai vetélkedő volt, amikor hallgatók és oktatók játékos formában ismerkedhettek egymással 2024. március 27-én.
A jogász szakos hallgatók számára az egyes TDK-műhelyek portfóliójuknak megfelelően nagyon eltérő diákköri aktivitásokat kínáltak. Az Alkotmányjogi TDK-műhely például 2023. szeptember 29-én az Álom és Valóság 4.0 című konferenciát rendezte meg, amelyen a hallgatók az oktatókkal vegyesen, közös tagozatokban tarthattak előadást. A rendezvény fényét külön emelte, hogy külföldi egyetemi oktatók is bekapcsolódtak a tudományos munkába a rendezvényen.
A Civilisztikai TDK-műhely ettől eltérő célkitűzések mentén szervezte meg a diákköri programjukat, ugyanis a hallgatók toborzása volt a célkeresztben az aktivitások során. Ennek megfelelően izgalmas, figyelemfelkeltő rendezvényeket valósítottak meg, mint a 2023. október 4-én megrendezett esküvőszimuláció, a 2024. április 25-én megtartott szakmai kerekasztal a hagyatéki eljárásokról vagy a 2024 március 21-ére időzített TDK-alkalom, amikor a TDK-zó hallgatók pályázatírásra való felkészítése történt egy érdekfeszítő fogyasztóvédelmi előadás mellett. A diákkör emellett tanulmányi versenyekkel igyekezett megszólítani a tehetséges hallgatókat, így 2023. november 23-án Országos Polgári Jogi Jogesetmegoldó Versenyen vehettek részt a diákkörösök a Szegedi Tudományegyetem képviseletében a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. 2024. május 2-án pedig Kari Jogesetmegoldó és Activity Versenyt rendeztek, amely a szokásokhoz híven számos hallgatót vonzott.
A Magyar Jogtörténeti TDK-műhely keretében kutatásra felkészítő kurzust hirdettek A magyar közigazgatási szervezet történeti alapjai címmel, amelynek keretében a hallgatók a szekunder források feltárásának és feldolgozásának gyakorlatát ismerhették meg. A diákkörösök témaválasztását inspirálandó szervezték meg emellett A gazdaság és jog történeti vizsgálata címmel jogtörténeti műhelybeszélgetésüket a Magyar Jogtörténeti Tanszék oktatói az ELTE BTK Vállalkozástörténeti Kutatócsoportjának bevonásával 2023. december 15-én. A hallgatók diákköri munkára motiválása céljából szerveztek két külső szakértő bevonásával megvalósuló élménybeszámolót is, amelynek az a célkitűzés húzódott meg a hátterében, hogy a diákköri tapasztalatok gyakorlati életben való alkalmazhatóságára mintát kapjanak a diákkörösök, így a 2009-ben Pro Scientia Aranyéremmel kitüntetett Dr. Némedi Márkot látta vendégül a Magyar Jogtörténeti TDK, aki jelenleg Olaszországban dolgozik uniós jogi szakértőként. 2024. május 6-án pedig dr. Nacsa Mónika mesélt karrierjének legfontosabb állomásairól, aki jelenleg a MOL-csoport jogászaként dolgozik a compliance területén.
A Nemzetközi Jogi és Európa-jogi TDK-műhely három TDK-rendezvénnyel vett részt a pályázatban, amelynek során a tudományos szakmai előadások mellett a hallgatók is lehetőséget kaptak a kutatásaik bemutatására. 2023. október 11-én a lengyel Jakub Piotr Bornio tartott előadást Lengyelország keleti politikájáról az orosz-ukrán háború összefüggésében. 2024. február 29-én pedig három oktató részvételével egy mini-workshop formájában ismerkedhettek meg a diákkörösök a környezetet károsító bűncselekmények nemzetközi, uniós és hazai jogi vonatkozásaival. A félév zárásaként viszont már a TDK-sok ismertethették környezetjoggal kapcsolatos kutatási eredményeiket egy kerekasztal-beszélgetés keretében 2024. április 22-én a Föld napja alkalmából.
Az Üzleti Jogi TDK-műhely pedig az utolsó programként 2024. április 30-án az élelmiszerjog témakörének egy termelő vállalat szemszögéből való körbejárására hívta meg Mikos Istvánt. Ugyanezen a napon még a Nemzetközi Tanulmányok és Regionális Intézet is egy aktuális téma, a NATO és benne Magyarország 25 évének megvitatására látta vendégül Dunay Pál biztonságpolitikai szakértőt és Kecskés D. Gusztáv történészt.
Karunk a korábbi hagyományokhoz híven a középiskolások számára szervezett programokat sem hanyagolta el, mivel az ELSA Szeged Egyesület segítségével szakmai látogatások és a Politológiai TDK-műhely megvalósításában szakmai előadások keretében több alkalommal is igyekeztek a kollégák népszerűsíteni a tudományos kutatást a leendő egyetemisták körében. Emellett a Politológiai Tanszék 2023. december 19-én mintegy 90 középiskolás diákot látott vendégül a politológiai tudomány népszerűsítése céljából.
A középiskolás projekt zászlóshajói azonban a számukra szervezett kari versenyeink, amelyek kiválóan kiegészítik egymást. A Politológiai TDK-műhely ugyanis Magyarország 20 éve az Európai Unióban poszterversenyt szervezett a középiskolás diákok számára a 2023/24-es tanév őszi félévében. A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Tudományos Diákköri Tanácsa pedig három fordulós hallgatói versenyt szervezett immáron negyedik alkalommal. A Both Ödön Közjogtörténeti Emlékverseny három fordulós erőpróba a háromfős csapatoknak, amely feladatok jelentős „ráncfelvarráson” estek át a korábbiakhoz képest. Ennek köszönhetően a diákok sokkal nagyobb élvezettel vetették bele magukat a 2024. január 12-én megrendezett helyi forduló „versenyszámaiba”.
A fentebbiekben ismertetett számos programnak és a TDK-műhelyek együttműködésének köszönhetően olyan komplex tehetséggondozási program működhet a Karon a Nemzeti Tehetség Program támogatásával, amely nagyban segíti a tehetséges és motivált hallgatók kibontakoztatását. Reményeink szerint a kari kollégák munkája továbbra is a korábbiakhoz hasonló kedvező eredményeket hoznak majd a 37. OTDK-n, valamint a kari hallgatói és oktatói tudományos közösség építése során.
Pétervári Máté
„A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása- A tehetségek azonosítása és kibontakoztatása az SZTE-ÁJTK diákköreinek keretében című, NTP-HHTDK-23-0073 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg.”