A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának Politológiai Tanszéke a 2023/24-es őszi tavaszi félévében Magyarország 20 éve az Európai Unióban címmel poszterversenyt hirdetett középiskolás diákok számára.
A poszterversenyben részt vevő diákoktól Magyarország EU-ban betöltött szerepének, az uniós tagságunk múltjának, jelenének, jövőjének bemutatását, illetve valamely szakasz társadalomtudományi aspektusának megragadását várta a zsűri, kitérve például arra, milyen politikai, gazdasági, társadalmi hatásai voltak Magyarország uniós csatlakozásának, vagy arra, hogyan alakult Magyarország integrációja az EU belső piacába, jogrendszerébe és szakpolitikájába.
Csak néhány példát kiragadva: a magyar érdekek európai intézményekben való képviselete, Magyarország 2011-es soros elnökségének eredményei és a 2024-es magyar soros elnökség kihívásai, Magyarország Európai Unióban betöltött szerepe, valamint Magyarország és az EU jogállamisági vitája egyaránt részét képezték azoknak a területeknek, amelyekben megmérettethették tudásukat az európai uniós ismeretek iránt érdeklődő tanulók. Ugyanakkor a felsorolt témákon kívül bármilyen további politikatudományi témájú pályaművel is jelentkezhettek a pályázók.
A téma aktualitását és a diákok érdeklődést egyaránt remekül illusztrálja, hogy a poszterversenyre hat pályamunka is beérkezett összesen nyolc tanuló munkájaként. A beérkezett munkákat a Politológiai Tanszék oktatóiból és PhD-hallgatóiból álló zsűri értékelte, a verseny díjazottjai pedig az SZTE ÁJTK politikatudományok alapképzésre történő jelentkezéskor intézményi pontokban részesülnek az általános felvételi eljárás során.
Az első helyet Márki Bálint, a Kiss Ferenc Erdészeti Technikum diákja szerezte meg Magyarország múltja és jelene az EU-ban című poszterével. Második helyen a Tömörkény István Gimnázium tanulója, Pluhár András Miklós végzett Az Európai Unió és Magyarország politikai kapcsolata az elmúlt 20 évben címet viselő munkájával. A harmadik helyet Virág Tamás tudhatta magáénak, aki ugyancsak a Kiss Ferenc Erdészeti Technikum diákjaként jelentkezett a versenyre, poszterének címe pedig Magyarország helye az EU-ban.

A helyezésekért járó elismeréseket Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta, az Állam- és Jogtudományi Kar dékánja adta át a díjazottoknak és felkészítő tanáraiknak 2024. február 23-án, a jogi kar frissen felújított főépületében.
A versenyre beérkezett pályamunkák az alábbi linkeken érhetők el:
Braun Melinda Debóra és Túróczy Patrícia pályamunkája
Deli Ottó pályamunkája
Füves Bogdán és Mátyás Medárd pályamunkája
Márki Bálint pályamunkája
Pluhár András Miklós pályamunkája
Virág Tamás pályamunkája
Szabó Palócz Orsolya

„A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása- A tehetségek azonosítása és kibontakoztatása az SZTE-ÁJTK diákköreinek keretében című, NTP-HHTDK-23-0073 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg.”

