A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara számára várakozáson felül eredményesen zárult a 2023. november 25. napján Újvidéken immáron 22. alkalommal megrendezett interdiszciplináris hallgatói tanácskozás, a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencia (VMTDK) a „Káosz” szellemében.
A Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium (VMFK) 2002 óta évente ismétlődő rendszereséggel magyarországi, vajdasági, felvidéki, erdélyi és kárpátaljai ”VMTDK-zó” egyetemi hallgatóknak ad lehetőséget a kutatási eredményeik prezentálására. A rendezvény népszerűségét az Újvidéki Egyetem vendégmarasztaló és barátságos környezete is növeli, amely évről évre visszatérésre készteti a diákokat. A VMFK kiemelt céljai között szerepel – a tudományos kapcsolatok alakítása és a tudományos utánpótlás kinevelése mellett - a magyar nyelv művelése is; a vajdasági egyetemi hallgatók túlnyomó része ugyanis szerb nyelven hallgatja kurzusait, ezért a kutatási eredmények magyar nyelven történő bemutatása a diákok magyar szaknyelvi ismereteire is pozitívan hat.
A konferencia hivatalos megnyitóünnepségét az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági és Technológiai Karának dísztermében rendezték meg. Az ünnepség kezdetén az újvidéki Művészeti Akadémia Zenei Karának kiváló előadója, Kiss Tamás baritonista előadásában hallgathattunk meg különböző népdalcsokrokat, zongorán Jenován Flórián kísérte. A megnyitó ünnepélyen Dr. Dorde Herceg, az Újvidéki Egyetem rektorhelyettese, Dr. Horák Rita, a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar tudományügyi dékánhelyettese, Dr. Weiszburg Tamás, az Országos Tudományos Diákköri Tanács elnöke, Sneider Sára, az újvidéki Európa Kollégium igazgatója, Dr. Vastag Erna (2022-es Kristálygömb Díj nyertese), valamint Dr. Csányi Erzsébet, a VMTDK tudományos bizottságának elnöke, a rendezvény főszervezője köszöntötte ünnepi beszédével a diákokat. A rendezvény folytatásában Dr. Horváth Péter egyetemi tanár (SZTE Biokémiai Intézet vezetője) „Élet a pixelek mögött: mesterséges intelligencia az egysejt- és rákkutatásban” című előadásának lehettünk a részesei, valamint hallgatói plenáris előadók (Elekes István, Lajkó Flórián és Kovács István) prezentálták kutatási eredményeiket.
A tudományos diákköri szekcióülések és előadások megtartásához az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági és Technológiai Karának termei szolgáltattak teret. A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának kiváló hallgatói a Társadalomtudományok I. szekcióban kaptak lehetőséget kutatási eredményeik bemutatására, e keretben közgazdasági, management, ChatGPT, hatályos jogi, jogtörténeti és egyéb témákban is előadtak a hallgatók, amely előadások absztraktjai megjelentek a 22. VMTDK rezümékötetében. A Szegedi Tudományegyetemről e szekcióban előadást tartott: Forgó Zsanett, Grund Félix, Győri Anett, Kolozsvári Ádám, Kovács Dániel, Majzik Vivien, Papp Csaba István, Szabadi Kata, Szabó István, Szász Tünde, Varga Benedek és Varga Tamara. A Társadalomtudományok I. szekciót Dr. Dudás Attila egyetemi tanár (ÚE, Jogi Kar, Újvidék), Dr. Pétervári Máté adjunktus (SZTE Állam- és Jogtudományi Kar), Dr. Kiss Ferenc tudományos munkatárs, (ÚE, Technológiai Kar), Dr. ifj. Muhi Béla egyetemi tanár (Educons Egyetem, Közgazdasági Kar) vezették. A Karunkat képviselte még előadóként a nemzetközi tanulmányok szakos Csőke Nóra Hanna a Humán Tudományok III. szekcióban.
![XXII._VMTDK XXII._VMTDK](/site/upload/2024/09/xxii._vmtdk_450x330.png)
A konferencián a szekcióüléseket követően értekezletet tartottak a mentorok szekcióértékelő kerekasztal keretében, valamint a rendezvény folytatásában, ünnepélyes keretek között Dr. Csányi Erzsébet, a VMTDK tudományos bizottságának elnöke átadta Kiss Tamás baritonistának 2023-as VMTDK Kristálygömb Díjat, valamint sor került az oklevelek kiosztására. Társadalomtudományok I. szekcióban karunk két kiváló hallgatóját díjazták, Kovács Dániel szekcióelső-díjban, Grund Félix különdíjban részesült.
A rendezvény ismét ”egybegyűjtötte” és csapattá formálta az azonos érdeklődésű hallgatókat, akik az egyes szekciók alkalmával megoszthatták egymással kutatási és diákéleti tapasztalataikat, szoros kapcsolatokat alakíthattak más egyetemek képviselőivel és a határon túli egyetemi hallgatókkal.
Győri Anett
„A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása- A tehetségek azonosítása és kibontakoztatása az SZTE-ÁJTK diákköreinek keretében című, NTP-HHTDK-23-0073 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg.”
![Kulturalis_es_Innovacios_Miniszterium Kulturalis_es_Innovacios_Miniszterium](/site/upload/2024/09/kulturalis_es_innovacios_miniszterium10_5000x75.png)
![Nemzeti_Tehetseg_Program Nemzeti_Tehetseg_Program](/site/upload/2024/09/nemzeti_tehetseg_program10.jpg)