Bezár

TDK

A szegedi delegáció részvétele a VMTDK-n hallgatói szemszögből

A szegedi delegáció részvétele a VMTDK-n hallgatói szemszögből

2023. július 23.
3 perc

November 24-27 között került megrendezésre a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencia Újvidéken, amin mi, szegedi joghallgatók Dr. Pétervári Máté adjunktus kíséretében november 26-án, szombaton vettünk részt. Számomra újdonságként hatott az utazás, ugyanis első tudományos konferenciáim egyike volt a rendezvény, azonban a szegedi joghallgatók már visszatérő vendégként vettek részt a rendezvényen.


20221126_205530-min


Korán reggel indult a busz, ami az Újvidéki Egyetem előtt tett le minket – mire odaértünk, mindenkinek volt ideje ébredezni és átszellemülni a konferenciára. Ahogy megérkeztünk és lepakoltunk, néhányan rögtön az amfiteátrum felé vettük az irányt, ahol a legkülönbözőbb témákban hallgathattunk plenáris előadásokat, közülük a számomra legérdekesebb az „Általános emberi kiszolgáltatottság és túlélési stratégiák a gulág női táboraiban (1934-1953)” címet viselte és Pomázi-Bárdonicsek Dominika mutatta be.


Az ebédszünet után megkezdődtek a tudományos diákköri szekcióülések, ami egészen este 7-ig tartott. Szegedi és újvidéki egyetemi hallgatók adtak elő nemcsak jogi, hanem közgazdasági, valamint gazdálkodás- és szervezéstudományi témában is. Nagyon érdekes volt számomra eddig ismeretlen tudományterületek egy-egy szegletével is megismerkedni az előadások révén. Mindenki nagyon felkészült volt, látszott, hogy a témájukban elmélyedtek és többnyire egy-egy már befejezett, átfogó kutatás eredményeit mutatták be. A prezentációkat elnöklők vezették, akik szintén a hallgatók közül kerültek ki: az ő feladatuk volt az előadók felkonferálása. Az előadások végén kérdéseket is feltehettünk az előadóknak, itt látszódott igazán a hallgatók felkészültsége.


Az előadások végén, este 8-kor került sor az oklevélkiosztásra és a szekcióelsők kihirdetésére. A társadalomtudományi szekcióban, amiben a szegedi joghallgatók jelentős része indult, Varga Benedek megosztott szekcióelső lett „Az árdrágító visszaélések múltja, jelene, jövője” című előadásával, míg Gyurik Zitát különdíjjal jutalmazta a zsűri. Grund Félix a Humán Tudományok 3. tagozatban érdemelte ki a különdíjat. Az én előadásom az özvegyi jog korlátozásának gyakorlatát mutatta be a Kalocsai Kir. Törvényszék iratanyaga alapján, így egy levéltári forrásokon alapuló kutatás kezdeteit ismerhette meg a közönség. A kutatási témám még „gyerekcipőben járt”, ugyanakkor nagyon örültem, hogy lehetőségem nyílt egy ilyen hallgatóbarát és színvonalas konferencián számos tehetséges hallgatóval együtt előadni.


A szegedi delegáció tagjai és előadásuk címe:

  • Agócs Petra Márta: A felróható előmagatartások szerepe a büntetőjogban
  • Forgó Zsanett: A Kalocsai Királyi Törvényszék kísérlete a családi béke megteremtésére (Az özvegyi jog korlátozása a bírósági gyakorlatban a dualizmus időszakában)
  • Grund Félix: Az 1875. évi szegedi országgyűlési választások
  • Gyurik Zita: Az előkészület fogalmi határainak vizsgálata
  • Kalmár Anett: Új típusú szexuális bűncselekmények a digitális világban
  • Laskai Fanni: Az „Onlyfans” kihívásai a büntetőjogi szabályozórendszerben
  • Papp Csaba István: Csanád vármegye és községei az 1886:XXII. tc. hatálybalépését követően (A községek feletti felügyelet gyakorlati tapasztalatai)
  • Sűrű Cintia: Digitális jogászok, avagy az online oktatás hatása a szegedi jogászképzésre
  • Szabó István: Kalocsai Törvényszék bírói gyakorlata a provizórium korszakában
  • Varga Benedek: Az árdrágító visszaélések múltja, jelene, jövője


Forgó Zsanett




miniszterelnokseg nemzeti_tehetseg_program


„A program a Miniszterelnökség által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása– A jogi kari hallgatók és a középiskolások belépésének támogatása a kari tudományos életbe című, NTP-HHTDK-22-0065 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg”.

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek