Bezár

TDK

Öt tagozat, 37 bemutatott dolgozat, bizakodva várt OTDK

Öt tagozat, 37 bemutatott dolgozat, bizakodva várt OTDK

2023. július 28.
5 perc

A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara 2022. november 25-én Kari Tudományos Diákköri Konferenciát szervezett a Tisza Lajos krt-i főépületben, amelynek fő célja az országos konferenciára való kvalifikáció volt. A mintegy öt tagozatban 37 hallgató mutathatta be pályamunkáját, akik négy különböző szekcióba is neveztek dolgozataikkal. Karunk már hagyományos módon delegált hallgatókat az Állam- és Jogtudományi, a Társadalomtudományi, valamint a Had- és Rendészettudományi Szekciókba, de idén már egyetemi hallgatót is indítottunk a Humán Tudományi Szekcióba. A már állandósult tradíciót követve a rendezvény legnépesebb tagozata a bűnügyi tudományoké volt, amelyben tíz hallgató is bemutathatta pályamunkáját.


1


A tagozatok reggelről vették kezdetüket a háromtagú szakértő zsűrik közreműködése mellett, hogy a közös zárófogadás délben nyújthassa az ilyen rendezvények lényegét, a közösségi összetartozás élményét. A már megszokott módon ugyanis opponensek is szerepet kaptak a dolgozatok értékelésében, hogy az országos rendezvényt modellezhesse a helyi gyakorlat. Ennek köszönhetően pedig a közönséggel kiegészülve több mint száz diákköri munka iránt elkötelezett hallgató és oktató gyűlhetett össze az új kari főépület frissen elkészült aulájában a közös ebédre. Ezen alkalommal Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, a Tudományos Diákköri Tanács elnöke köszöntötte a résztvevőket, Prof. Dr. Görög Márta, Karunk dékánja pedig a tehetségtámogatás és a tehetséggondozás fontosságát hangsúlyozta karunk életében, míg Prof. Dr. Blutman László, az Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola elnöke a doktori képzésre kívánta felhívni a tehetséges hallgatók figyelmét.


2


3


A tagozatokban a versenyzők és az opponensek díjazása sem maradt el, amely a következő eredményeket hozta:


Bűnügyi Tudományok Tagozat


  1. helyezés - Gyurik Zita: A bűncselekmény elkövetésére irányuló szándék kinyilvánításának büntetőjogi értékelése (témavezető: Dr. Molnár Erzsébet, adjunktus)

  2. helyezés – Váczi Kristóf: A kiskorú veszélyeztetése bűntett elleni állami fellépés hatékonyságát csökkentő tényezők egy aktakutatás alapján (témavezető: Dr. Szomora Zsolt, intézetvezető egyetemi tanár)

  3. helyezés – Kelemen Bálint: A fiatalkorúak büntetőjogi belátási képességének elméleti és gyakorlati kérdései (témavezető: Dr. Szomora Zsolt, intézetvezető egyetemi tanár)

Különdíjak:

Agócs Petra: A felróható előmagatartások szerepe a büntetőjogban (témavezető: Dr. Molnár Erzsébet, adjunktus)

Andó Edit: A „bosszúpornográfia” megítélése a büntető anyagi jogban (témavezető: Dr. Molnár Erzsébet, adjunktus)


Legjobb opponens-díj – Kókai Gábor


Civilisztikai Tagozat


  1. helyezés – Barzó Lilla: Utólagos tájékoztatás: az orvosi vizsgálatok/beavatkozások utáni igazmondás magánjogi aspektusai (témavezető: Dr. Görög Márta, intézetvezető egyetemi tanár)

  2. helyezés – Tucsek Máté: Az anyagi pervezetés felülbírálata a másodfokú eljárásban (témavezető: dr. Szivós Kristóf, tanársegéd)

  3. helyezés – Dörgő Sándor: Az ellátás visszautasításának és a gyógyintézmény elhagyásának egyes polgári jogi dogmatikai kérdései (témavezető: Dr. Görög Márta, intézetvezető egyetemi tanár)

Legjobb opponens-díj – Heródek Szabolcs István


Jogtörténeti és Jogszociológiai Tagozat


  1. helyezés – Varga Benedek: Az árdrágító visszaélésekről szóló 1916: IX. tc. dogmatikai elemzése a Budapesti Királyi Törvényszék gyakorlata alapján (1916-1918) (témavezető: Dr. Homoki-Nagy Mária, tanszékvezető egyetemi tanár; Dr. Varga Norbert, habil. egyetemi docens)

  2. helyezés – Horváth Kata: Pecuniam credere. Életképek az antik római hitelélet világából (témavezető: Dr. Jakab Éva, egyetemi tanár; Dr. Pozsonyi Norbert, adjunktus)

  3. helyezés – Majzik Vivien: Szeged lesz és szebb lesz, mint volt. A szegedi kisajátítás jogintézményei (1879-1884) (témavezető: Dr. Antal Tamás, egyetemi tanár)

Különdíjak:

Budea Cintia: Szabad lesz, bíró úr? Avagy a laikus bíráskodás jogelméleti/jogszociológiai kérdései (témavezető: Dr. Badó Attila, intézetvezető egyetemi tanár)

Grund Félix: Az 1875. évi szegedi országgyűlési választások a központi választmány iratai alapján (témavezető: Dr. Varga Norbert, habil. egyetemi docens; Dr. Pétervári Máté, adjunktus)


Legjobb opponens-díj – Csapó Dorka


Közjogi Tagozat


  1. helyezés – Bácsfalvi Soma: A jogállamiság, mint a dichotóm önkény játékszere az Európai Unióban (témavezető: Dr. Tribl Norbert, adjunktus)

  2. helyezés – Koncz Péter: Az alapjogok horizontális hatálya – egy elemzés a hazai joggyakorlat alapján (témavezető: Dr. Sulyok Márton, adjunktus)

  3. helyezés – Magony Gellért: Állam és metaverzum. Liberland létjogosultságának alkotmányjogi kérdései (témavezető: Dr. Sulyok Márton, adjunktus; Dr. Pongó Tamás, adjunktus)

Legjobb opponens-díj – Gavallér Fanni Mara


Nemzetközi Jogi és Nemzetközi Tanulmányok Tagozat


  1. helyezés – Barát Konrád: A környezetpusztításért való egyéni és vállalati felelősség nemzetközi jogi aspektusainak koncepcionális lehetőségei (témavezető: Dr. Szalai Anikó, habil. egyetemi docens; Dr. Sziebig Orsolya Johanna, adjunktus)

  2. helyezés – Medvegy Dalma: Az uniós hatásköri klauzulák értelmezése: kiterjesztő értelmezés vagy lopakodó hatáskörelvonás? (témavezető: Dr. Blutman László, egyetemi tanár; Dr. Schiffner Imola, adjunktus)

  3. helyezés – Takács Petra: Az 1956-os magyar, és az 1968-as párizsi fiatalság politikai tájékozottságának és öntudatának összehasonlítása a 21. századi fiatalságéval (14-25 éves korosztályra lekerekítve) (témavezető: Szakács Ildikó Réka, mesteroktató)

Legjobb opponens-díj – Kalmár Anett


A konferencia teljes programja az alábbi linken érhető el.

 

A díjazottaknak ezúton is nagyon gratulálunk, minden OTDK-ra nevezett hallgatónknak sok sikert kívánunk, valamint minden versenyzőnek és opponensnek nagyon köszönjük a részvételt! Ezen kívül azonban nem mulaszthatjuk el megköszönni azoknak sem a munkájukat, akik nélkül nem jöhetett volna létre a rendezvény, így a Kar nevében is hálámat fejezem ki a felkészítő oktatóknak és a zsűrizési feladatokat ellátó kollégáknak áldozatos munkájukért!

Pétervári Máté




Miniszterelnokseg Nemzeti_Tehetseg_Program


„A program a Miniszterelnökség által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása– A jogi kari hallgatók és a középiskolások belépésének támogatása a kari tudományos életbe című, NTP-HHTDK-22-0065 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg”

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek