A 2022/2023. tanév diákköri összefoglalója a 36. OTDK árnyékában
A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán tizenöt TDK-műhely működik önállóan, amelyek koordinált működését a már több éve folyamatosan meghirdetett NTP-pályázatok biztosítják. Az e pályázatok keretében megvalósított aktivitások lehetőséget biztosítanak a diákkörökben feltűnő tehetségek kibontakoztatására és a folyamatos utánpótlás biztosítására. A Karunkon működő gazdag diákköri tevékenység bemutatását olvashatják az alábbi sorokban a 2022/2023. tanév vonatkozásában, amikor a diákköri munka ünnepeként szolgáló 36. Országos Tudományos Diákköri Konferencia árnyékában számos egyéb rendezvény is színesítette hallgatóink életét az NTP-HHTDK-22-0065. azonosít számú pályázat támogatásának köszönhetően.
A 2022/2023. tanév legfontosabb diákköri aktivitása mindenképpen a 36. OTDK-ra kvalifikáló Kari Tudományos Diákköri Konferencia volt 2022. november 25-én, amelyen 37 hallgató mutathatta be pályamunkáját. Közülük harmincöten vehettek részt az országos verseny Állam- és Jogtudományi, Had- és Rendészettudományi, Humán Tudományi vagy Társadalomtudományi Szekciójában, amely az egyik legsikeresebb szereplést hozta a Karunk számára. Ez a rendezvény természetéből adódóan a végzős vagy a végzés közelébe érő hallgatók számára szervezett aktivitás volt, bár a hallgatói opponensek közül sokaknak ez volt az első ilyen típusú megmérettetése, így bízunk benne, hogy ők fogják a jövő utánpótlását biztosítani a diákköri mozgalomnak.
Az új hallgatók bevonása a diákköri munkába és felkészítése a további tudományos kutatásra, azonban emellett továbbra is nagy hangsúlyt kapott. A Mitől jó egy TDK-dolgozat kurzus a korábbi években megteremtett alapokra építkezve gördülékenyen folytatódhatott mindkét félévben. A hétről hétre új előadók által tartott alkalmak hatékonyan biztosították azt, hogy a kurzus résztvevői a diákköri munka minél több szegmensével és lehetőségével ismerkedhessenek meg.
Áttérve az egyes TDK-műhelyek aktivitásaira az első félév legelején valósulhattak meg a toborzó események, amelyeket a politológia és nemzetközi tanulmányok szakos hallgatóink számára, valamint a civilisztikai tudományok iránt érdeklődőknek szerveztek az egyes diákkörök. Szintén nyitó rendezvény jelleggel valósulhatott meg a Civilisztikai TDK keretei között az esküvőszimuláció, amely a korábbiakhoz hasonlóan kimagasló érdeklődést generált. Az őszi szemeszter kiemelkedő eseménye volt még a Dreiländer Seminar, amelyen a büntetőjogi diákkörösök Törökországban ismertethették kutatásaikat két partneregyetem hallgatóival együttműködésben. A Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencián való szegedi részvétel pedig 2022 novemberében szintén nagy fontosságú eseménye volt, ugyanis a kutatásaikat megkezdő hallgatók egyik első tudományos aktivitásainak biztosított terepet. Karunk tíz hallgatót is delegálhatott a nemzetközi konferenciára, ahonnan ketten is díjjal térhettek haza.
Ebben a félévben még több olyan előadás is megvalósulhatott, amelyek célja a hallgatók figyelmének felkeltése volt egy-egy jogterület kutatásmódszertani kérdéseire. A Római Jogi TDK műhely így két elismert előadót is vendégül látott, akik a római jogi forrásszövegek elemzésének „mesterfogásait” mutathatták be a résztvevőknek. Kákai László, a PTE BTK Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszék egyetemi tanára szintén új impulzusokat adott a politológia szakos hallgatóknak tudományos kutatásaik folytatásához 2022. október 12-én.
Az OTDK-ra való felkészülés szempontjából kulcsfontosságú őszi szemesztert követően a 2022/2023. tanév II. félévében kerülhetett sor a rendezvényeink túlnyomó többségére. A Nemzetközi Jogi és Európa-jogi TDK-műhely mindkét külsős előadó bevonásával megvalósuló kötetlen beszélgetését ekkorra időzítette. Előbb 2023. április 13-án Hárs András a nemzetközi büntetőjog aktuális kérdéseit mutatta be, majd 2023. május 3-án Az energia jövője, a jövő energiája című előadáson Somosi Sarolta és Fazekas Orsolya ismertette e téma legfontosabb szegmenseit.
A Magyar Jogtörténeti TDK aktivitásainak jelentős része is a tavaszi szemeszterben került megrendezésre, így a már a korábbi években elindított sorozat folytatásaként két Pro Scientia aranyérmes előadó szemléltette életútján keresztül a diákköri tapasztalatok hasznosíthatóságát. Dr. László Balázs 2023. április 17-én az ügyészi karrier vonatkozásában tehette ezt meg, míg április 21-én Krusóczki Bence a PhD-képzésben folytatott kutatásai nyomán világított rá a diákkóri munka kibontakoztatási lehetőségeire. A Magyar Jogtörténeti TDK ülésein emellett az I. világháború gazdasági következményeibe is betekintést nyerhettek a résztvevők Dr. Nagy Péter előadásán keresztül, aki a szénválság kapcsán mutatott rá a történeti és a jogtudományi kutatások interdiszciplináris találkozási lehetőségeire. Dr. Varga Marianna szintén két tudományterület összefonódásának szép példáját mutatta be, ugyanis a jogi végzettsége mellett nyelvészettudományi doktori fokozattal is rendelkezik, kutatásai pedig a tárgyalótermek nyelvhasználatát elemzik. A hallgatóság így 2023. május 9-én bepillantást nyerhetett abba, hogy milyen fontos szerepet kaphat a bíróság működésében a bíró kérdezési és kommunikációs stílusa. A Magyar Jogtörténeti TDK legnagyobb volumenű rendezvénye azonban a Jogtörténeti Tudományos Diákkörök Konferenciája volt, amelyen az ország különböző jogi karairól gyűltek össze a jogtörténet iránt érdeklődő graduális hallgatók. Ennek köszönhetően tizenkét ifjú kutató ismertethette legújabb eredményeit 2023. május 5-én.
A Politológiai TDK-műhely vállalásai is főként a tavaszi szemeszterben realizálódtak, amelyek közül a legjelentősebb az egyetemi hallgatók számára szervezett poszterverseny volt. Ez a politológus kollégák körében immáron állandósult formátum, ugyanis kiváló lehetőséget biztosít a diákkörösök számára első kutatásaik bemutatására. Ebben az esetben is számos pályamunka érkezett be, amelyek közül a legjobbakat díjazta a zsűri. Ezen kívül a politológus hallgatók számára szervezett szakmai vetélkedő és Balogh László Leventének, a Debreceni Egyetem politológusának meghívása is azt a célt szolgálta, hogy a diákok körében figyelmet generálva új érdeklődők legyenek bevonhatók a diákköri munkába.
A Civilisztikai TDK-műhely szintén kiemelkedő aktivitással működött a tavaszi félévben, ugyanis számukra is fő cél volt, hogy az OTDK lezárását követően új hallgatók jelentkezzenek hozzájuk. Ezt szolgálta egy kurrens jogászi pálya megismerésének a lehetősége, mivel a hallgatók bepillantást nyerhettek egy közjegyzői iroda működésébe. A 2023. április 27-én megrendezett jogesetmegoldó verseny pedig hidat képezve a tanulmányi kötelezettségek és a tudományos kutatás között igyekezett megszólítani a diákokat, amely az egyik leghatékonyabb formája a diákköri munkába való becsatornázásukra. Ezen kívül azt sem mulasztották el e TDK-műhely vezetői, hogy a hallgatói tudományos tevékenységet gyakran megalapozó pályázatokra hivatalos formában felkészítsék hallgatóikat.
Az ebben a tanévben meghirdetett kurzusok célja pedig megint csak inkább az új hallgatók bevonzása lehetett a diákköri munka világába. Ez nem is volt eredménytelen, mivel mind A magyar közigazgatási szervezet történeti alapjai kurzus, mind a nemzetközi tanulmányok szakos hallgatók számára szervezett előadássorozat a világ puskaporos térségeiben és A szóbeli kutatási beszámoló a gyakorlatban is nagy érdeklődést generált.
A 2023 tavaszán megrendezett OTDK alapjaiban határozta meg e tanév diákköri munkáját, sőt a pályázat keretében megvalósult publikációs aktivitás is ehhez kapcsolódott, ugyanis a nem díjazott nemzetközi tanulmányok és politológiai témájú pályamunkákat publikálhatta a Kar a támogatás segítségével. Eme kötet Szakács Ildikó Réka szerkesztésében 2023 júliusában jelent meg. Emellett még a Comparative Law Working Papers sorozat is folytatódott, amelynek keretében az elsőéves hallgatók első publikációit tette közzé az Összehasonlító Jogi TDK-műhely.
Pályázatunknak a korábbi évekhez hasonlóan fontos lába maradt a középiskolás szegmens, amelynek most már mondhatni évek óta kulcseleme a Both Ödön Közjogtörténeti Emlékverseny. A pályázat keretében immáron harmadszor szerveztük meg az állam- és jogtudományok irányában érdeklődést mutató középiskolások számára a tanulmányi versenyt 2023 januárjában. A rendezvény létjogosultságát híven tükrözi, hogy minden évben újabb és újabb BÖKE-díjazottakat köszönthetünk Karunk hallgatói között. A diákoknak a felkészüléshez is igyekeztünk segítséget nyújtani, így a nevezés előfeltételeként szolgáló pályamunka elkészítéséhez tájékoztatót biztosítottunk, míg online oktatói mentorálásra is lehetőséget kaptak az érdeklődők. A versenynek köszönhetően megszólított középiskolások kezét igyekeztünk ezt követően sem elengedni, így Kréz Gellért, Karunk egyetlen Junior Pro Scientia aranyérmesének bevonásával tájékoztattuk őket a további pályázati és tudományos lehetőségeikről.
A versenyen résztvevők körének a bővítése azonban továbbra is elmarad a várakozásainktól, így ebben az évben, különösen a tavaszi szemeszterben számos középiskolai látogatást bonyolítottunk le, amelynek célja a középiskolások figyelmének felhívása a diákköri munkára és az általunk szervezett versenyre. Ezen rendezvények keretében jellemzően valamilyen aktuális, tudományosan releváns kérdés bemutatásával igyekeztünk figyelmet generálni a középiskolások részéről. Ennek keretében a Politológiai Tanszék munkatársai európai uniós ismeretekkel bővítették a diákok tudását, míg az ELSA Szeged Egyesület bevonásával a középiskolásokhoz talán közelebb álló jelenlegi hallgatóink tartottak figyelemfelhívó előadásokat. A tinédzserek érdeklődését ezen kívül színészek és hallgatók által modellezett szituációs gyakorlatokkal is igyekeztünk megragadni.
Az NTP-HHTDK-22-0065 azonosító számú pályázat keretében a korábbi pályázatok jó gyakorlataiból kiindulva építkezhettek tovább az egyes TDK-műhelyek. Ezen kívül a közös egyetemi aktivitások sikeresnek mondhatók, amelyet hűen tükröznek OTDK-eredményeink, ugyanis az állam- és jogtudományi karok között sikeresen megerősítettük az OTDK-díjak tekintetében a harmadik helyünket. Ezen túl azonban a hallgatók minél korábbi bevonása a diákköri munkába nem titkolt célunk, mivel csak ezáltal van elegendő idő az egyes tehetségek kibontakoztatására. Ennek okán a tehetségazonosítás akár már középiskolás korban továbbra is kiemelt célunk. Reményeink szerint a több éve elindított sikeres és céltudatos munkánk folytatódhat a jövőben is e pályázati forrásokból.
Pétervári Máté
![]() |
![]() |
„A program a Miniszterelnökség által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása– A jogi kari hallgatók és a középiskolások belépésének támogatása a kari tudományos életbe című, NTP-HHTDK-22-0065 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg.”