A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara harmadik alkalommal rendezte meg a jogtudomány iránt érdeklődő középiskolások számára a Both Ödön Közjogtörténeti Emlékversenyt, amelynek célja az, hogy a középiskolás diákok még az egyetemi éveik megkezdése előtt kipróbálhassák magukat a tudományos közegben. A versenyre ez alkalommal három csapat nevezett, amelyek három-három 11. vagy 12. tanéves diákokból állhattak. A két szegedi csapathoz a már rutinos résztvevőnek számító nagykőrösi csapat csatlakozott, amely immáron harmadik alkalommal jelentkezett Karunk versenyére.

A nevezés előfeltétele egy maximum fél íves pályamunka elkészítése volt, amelyhez hat különböző témalehetőséget jelöltek ki a szervezők. Ezek közül a legnépszerűbb a Pragmatica Sanctio elfogadása és jelentősége elnevezést kapó volt, mivel két csapat is ezt választotta, míg a harmadik trió inkább napjaink politikai eseményei felé fordult, mivel A NATO-csatlakozást és az Észak-atlanti Szerződést kihirdető törvényhez kapcsolódó viták elnevezésű témából alkották meg dolgozatukat. A zsűri ezeket a színvonalas pályamunkákat előzetesen elbírálta, amely eredmények a verseny összpontszámának egyötödét adták.

A megmérettetés helyszíni feladatai ezután következtek 2023. január 13-án a megújult kari főépületünkben. Előbb a dualizmus kapcsán adhattak számot történelmi ismereteikről a versenyzők Coospace-teszt keretében, amely egyrészt megismertette őket az egyetemi online oktatási rendszer egyik sarokkövével, másrészt pedig az előzetesen kiadott szakkönyv elsajátítása betekintést engedett az egyetem által támasztott elvárásokba is. A csapatok kiválóan oldották meg a tesztsorokat, amelynek köszönhetően a megszerezhető pontok kétötödét „zsebelhették be”.

Az első két csapat szoros versenyét csupán a verseny harmadik köre döntötte el, amely a szintén jelentős „ráncfelvarráson” átesett Kari Tanácsteremben valósult meg. Ennek keretében egy kellemes ebédet követően Pecha Kucha-rendszerben (előre időzített, harminc másodpercenként váltakozó diák) ismertették prezentációikat a szintén előzetesen kiadott témákban. A rangos, Karunk jogtörténészeiből álló zsűri (Prof. Dr. Antal Tamás, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának tudományos és általános dékánhelyettese, az Európai Jogtörténeti Tanszék egyetemi tanára; Prof. Dr. Balogh Elemér, az Európai Jogtörténeti Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára; Dr. Varga Norbert, a Magyar Jogtörténeti Tanszék habilitált egyetemi docense) három különböző témájú előadást hallgathatott meg a téli délutánon. A nagykőrösiek a népszavazás témakörét járták körül előadásukban, a „karolinások” gr. Andrássy Gyula életútjának ismertetésére vállalkoztak, míg a korábbi névadójukról „ságvárisként” emlegetett diákok a Pragmatica Sanctio történeti jelebtőségét mutatták be. A szoros versenyben a nagykőrösi Arany János Református Gimnázium, Technikum és Kollégium diadalmaskodott, de elismerés illeti a II. helyezett SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola és a III. helyezett Karolina Gimnázium csapatát is!

A verseny végeredménye:
1. Arany János Református Gimnázium, Technikum és Kollégium (Nagykőrös)
Fülöp Dávid, Kaszap Luca, Nagy Szabolcs (felkészítő szaktanár: Kocsis Szilvia)
2. SZTE Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola (Szeged)
Blin Yasmine, Magyar Sára, Mézes Marcell Zétény (felkészítő szaktanár: Farkas Judit)
3. Karolina Gimnázium (Szeged)
Katona Melinda, Karlovitz Alex, Varga Csongor
A verseny programja az alábbi linken érhető el.
Pétervári Máté
„A program a Miniszterelnökség által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása– A jogi kari hallgatók és a középiskolások belépésének támogatása a kari tudományos életbe című, NTP-HHTDK-22-0065 kódjelű pályázat támogatásával valósult meg.”