Bezár

TDK

Egy Pro Scientia Aranyéremmel kitüntetett ügyész életpályája

Egy Pro Scientia Aranyéremmel kitüntetett ügyész életpályája

2023. július 27.
4 perc

A 2023. április 17-ei diákköri ülésén a Magyar Jogtörténeti TDK Dr. László Balázst láthatta vendégül, aki 2023 márciusában szerezte doktori fokozatát a Pécsi Tudományegyetemen jogtörténeti témakörben. A disszertációjának címe A királyi jog mechanizmusai az Árpád-korban, témavezetője Dr. Béli Gábor volt. Meghívásának apropóját azonban nem ez adta, hanem az, hogy 2013-ban kiemelkedő OTDK-eredményeiért Pro Scientia Aranyéremmel tüntették ki. A díjat két OTDK-n nyújtott teljesítménye alapján érdemelte ki. 2011-ben a Magyar Jogtörténet Tagozatban ért el I. helyezést A magyarországi hospesközösségek szabadságlevelei a XIII. században című munkájával. 2013-ban pedig III. helyezést és különdíjat kapott a Jogtörténet I. tagozatban A hűtlenség miatti vagyonelkobzás az Árpád-kori ius regium körében című pályamunkájáért, valamint a jogtörténet mellett a büntető eljárásjog témakörében is dolgozatot készített Összeütköző érdekek – a titokvédelem a magyar büntető eljárásjogban címmel, amelyért elnyerte a Büntető Eljárásjog Tagozat I. díját.


1


László Balázs jogtörténeti témájú dolgozatokkal nyerte el a diákköri mozgalom legmagasabb kitüntetését, így esett rá a választásunk a Pro Scientia aranyérmesek életútjával foglalkozó előadássorozatunk legújabb előadójaként. Amiatt is fontosnak tartottuk meghívását, mivel nem az akadémiai pályán folytatta karrierjét a diákköri sikereket követően. Ennek következtében szép példát nyújthatott diákköröseink számára a tekintetben, hogy az így megszerzett tapasztalatok nem csupán a leendő jogtudósok számára lehetnek hasznosak.

Az előadó elsősorban a Pécsi Tudományegyetemen eltöltött éveit mutatta be részletesen a hétfő esti időpontban a Magyar Jogtörténeti TDK diákkörösei számára. Rávilágított arra, hogy egy hallgató esetében kulcsszerepe van a témavezető személyének. Elmondása szerint a kutatói pályán való elindulásban kulcsszerepe volt Dr. Béli Gábornak, aki felfedezte tehetségét, majd a szemináriumokon keresztül fejlesztette tudását, hogy a módszertan elsajátításával minden szükséges eszköz a rendelkezésére állhasson a középkori jogtörténet kutatásához. A latin nyelvű források fordításához szükséges készségeket ilyen módon szerezte meg. A kis létszámú kurzuson emellett egy baráti közösség is kialakulhatott, amelyből később az ifjú jogtörténész felesége is kikerült. Ennek kapcsán még azt emelte ki, hogy az egyetemi évek alatt a hallgatóknak meg kell ragadnia a kínálkozó lehetőségeket. Amikor invitálták a diákköri munkába való csatlakozásra, akkor még nem is remélte, hogy később ez életének egyik kulcsmozzanata lesz, csupán élt az alkalommal. A felesége mellett más fontos kapcsolatát is ennek köszönheti, ugyanis témavezetőjét ma már barátjának vallhatja.


2


Az első témaválasztása szintén egy érdekes lehetőség kihasználása volt, mivel körmendi születésűként a körmendi hospesközösség kiváltságlevelével kezdett el először foglalkozni. Ez pedig különleges élmény volt a számára, ugyanis azonosítani tudta az ebben szereplő földrajzi helyeket, amely a közösség lakóhelyének kijelölésére szolgáltak. Ebből a kalandból töltekezve készülhetett el az első nagy sikerű OTDK-dolgozata, amelyet már a maguk természetességgel követtek az újabbak. A büntető eljárásjogi pályamunka már a későbbi karrierjének alapozhatott meg, mivel László Balázs a Kaposvári Járási Ügyészség ügyészeként dolgozik jelenleg. A beszélgetés során örömmel mesélt az ügyészi pálya szépségeiről is. A diákköri munka kapcsán szerzett készségek közül azt emelte ki, hogy a kétely, a motivációk, az okok keresése az, amely a leginkább kamatoztatható a mindennapi gyakorlatban. Emellett ennek keretében sajátítható el az igényesség a jogi írás területén, amely szintén kulcsfontosságú a munkája során.

László Balázs élménydús beszámolója teljes mértékben lekötötte a diákkörösök figyelmét, amely jól jelzi, hogy a hallgatók részéről nagy érdeklődés mutatkozik annak irányában, miként hasznosíthatják a jövőben a diákköri munka tapasztalatait. Az akadémiai életpálya mint jövő kép nem lehet minden egyetemista számára vonzó, azonban a különböző jogászi hivatásokban elhelyezkedő diákkörösök nyújthatnak olyan motivációt a számukra, amely lendületet ad a kutatómunka megkezdéséhez. Emiatt a következőkben is mindenképp tervezzük hasonló tematikájú rendezvények szervezését.

Pétervári Máté


Miniszterelnokseg Nemzeti_Tehetseg_Program


„A program a Miniszterelnökség által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása– A jogi kari hallgatók és a középiskolások belépésének támogatása a kari tudományos életbe című, NTP-HHTDK-22-0065 kódjelű pályázat támogatásával valósult meg.”

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek