Bezár

TDK

Karunk 1997. évi Pro Scientia Aranyérmese motiválta tudományos munkára a diákkörösöket

Karunk 1997. évi Pro Scientia Aranyérmese motiválta tudományos munkára a diákkörösöket

2021. november 12.
3 perc

2021. november 11-én Villányi Józsefnek az egyetemi évek alatt és a jogi pályán szerzett tapasztalatait ismerhették meg az érdeklődő diákok. A meghívott vendég 1997-ben nyerte el a Pro Scientia Aranyérmet az Állam- és Jogtudományi Szekcióban még a József Attila Tudományegyetem hallgatójaként. Békéscsabáról került Szegedre az egyetem megkezdésekor, és már elsőévesként magával ragadta a jogtörténet, így a Jogtörténeti Tanszék demonstrátoraként ismerkedett meg a tudományos kutatómunkával. A francia nyelvtudásának hála a francia alkotmánytörténettel foglalkozott Prof. Dr. Ruszoly József témavezetése mellett. A XXII. OTDK-n a tolouse-i parlamentet vizsgáló pályamunkáját különdíjjal jutalmazták, majd a XXIII. OTDK-n már első díjat nyert a párizsi parlament jogfejlesztő tevékenységére fókuszáló dolgozatával.


Villanyi1


Egyetemi évei alatt több külföldi ösztöndíjat is elnyert, amely nagy segítségére volt a későbbi elhelyezkedésben. Különösen ajánlotta ezt a diákkörösök számára, ugyanis a külföldi tartózkodás semmi máshoz sem hasonlíthatóan fejleszti az önállóságot és kinyitja a világot a kalandvágyók előtt. A záróvizsgák után Szegeden szeretett volna a bírói pályára lépni, de erre a kevés státusz miatt nem volt lehetősége. Emiatt először a Buda Környéki Bíróságon kezdett dolgozni, amely mellett visszajárt oktatni az SZTE-ÁJTK-ra fakultatív kollégiumként a középkori francia igazságszolgáltatás történetét. A ráckevei és szentendrei bíróságon igyekezett a bíróvá válás grádicsain felfelé lépkedni, amikor lehetősége nyílt arra, hogy az Igazságügyi Minisztériumban büntetőeljárásjogi kodifikációval foglalkozzon, ahol nemzetközi szervezetekkel kezdhetett el kapcsolatot kiépíteni. Itt érte a 2004-es európai uniós csatlakozás, amelynek köszönhetően azóta is Luxembourgban él családjával, mivel az uniós versenyvizsga letételét követően az uniós szervek szolgálatába szegődött. Az Európai Unió Bíróságán helyezkedett ugyanis először el, ahol előbb Czúcz Ottó kabinetjében dolgozott jogi referensként, majd 2012 óta az Európai Parlament Főtitkárságához tartozó Fordítási Főosztály Magyar Fordító Osztályának vezetője. Ennek kapcsán az előadó a jogász-nyelvészi munka szépségeit villantotta még fel a hallgatóság előtt, majd a saját pályájának tanulságát is levonva azzal az útravalóval engedte el a diákkörösöket karriertanácsként: „Ne félj váltani!”


Villanyi2


A Pro Scientia aranyérmes élménybeszámolójából kitűnt, hogy a diákköri munka alapjaiban határozta meg későbbi pályáját. Villányi József ezt úgy fogalmazta meg, hogy a tudományos diákkör ismerteti meg a hallgatókat családias hangulatban, baráti körben a szakmai nyílt vitával, amely így megalapozója a későbbi szakmai karrier egyik legfontosabb készségének. Ezúton is köszönjük az előadónak, hogy a járványhelyzet idején is vállalta az online előadáson való részvételt!


kep1 kep2


„A program a Miniszterelnökség Családokért Felelős Tárca Nélküli Miniszter által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása– A jogi kari hallgatók és a középiskolások megismertetése a diákkörökkel és motiválásuk a kutatásra című, NTP-HHTDK-21-0056 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg”

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek