Bezár

TDK

A járványhelyzet elmúlta ismételten élettel töltötte meg a diákköri és középiskolás aktivitásokat az SZTE-ÁJTK-n

A járványhelyzet elmúlta ismételten élettel töltötte meg a diákköri és középiskolás aktivitásokat az SZTE-ÁJTK-n

2023. január 24.
8 perc

Beszámoló az NTP-HHTDK-0056 azonosító számú pályázat megvalósításáról

A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának diákkörei 2021 novemberében nyerték el A jogi kari hallgatók és a középiskolások megismertetése a diákkörökkel és motiválásuk a kutatásra pályázatukkal a Miniszterelnökség a Családokért Felelős Tárca Nélküli Miniszter megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett, "Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása" című pályázati kiírás alapján folyósított támogatást, amely az NTP-HHTDK-21-0056 azonosító számmal került megvalósításra az elmúlt másfél évben. Karunktól már megszokott módon a pályázat egyetemista és középiskolás komponensének is nagy figyelmet szenteltek a pályázat lebonyolítói.


A két legnagyobb volumenű rendezvény a pályázat keretében a középiskolások részére szervezett II. Both Ödön Közjogtörténeti Emlékverseny és az egyetemistáknak kiírt Kari Tudományos Diákköri Konferencia volt. A középiskolás versenyt 2022. január 7-én rendezte meg Karunk, amelynek első lebonyolításán kissé korrigáltak a szervezők, mivel immáron előzetes pályamunka megküldésével nevezhettek a csapatok. Ennek a feltételnek négy csapat tett eleget, amelyek első tudományos „szárnypróbálgatásait” szakmai zsűri értékelte. A versenynapon köztörténeti tesztet oldottak meg a háromfős csapatok, amelyet követően Pecha Kucha prezentációikat mutatták be a csapatok erre kijelölt tagjai. A verseny a tavalyi évhez hasonlóan a nagykőrösi Arany János Református Gimnázium, Technikum és Kollégium győzelmét hozta.


Both1



Both2


A Kari Tudományos Diákköri Konferencia hagyományosan a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának legrangosabb hallgatói tudományos rendezvénye. A 2021/2022. tanévben 2022. május 5-én rendezte meg a Kar összkari hallgatói konferenciáját, amelynek célja egyrészt a végzős hallgatók pályamunkáinak előnevezése volt, másrészt a formálódó TDK-dolgozatok számára kívánt lehetőséget biztosítani a bemutatásukra és nagyobb plénum előtti megvitatásukra. A rendezvény létjogosultságát igazolta, hogy mintegy 31 pályamunka ismertetésére kerülhetett sor a délelőtt folyamán, amelyek közül az állam- és jogtudományi dolgozatokat a rangos zsűri mellett hallgatói opponensek is értékeltek.


Kari_TDK


Kari_TDK2


Emellett a pályázat keretében ezen alkalommal is meghirdette Karunk Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária és Dr. Pétervári Máté tárgyjegyzősége alatt a Mitől jó egy TDK-dolgozat kurzust, amely már évek óta hivatott az érdeklődő hallgatók orientálására a kari tudományos diákköri munka és az OTDK kapcsán. A kurzuson az állam- és jogtudományon belül az egyes tudományterületek képviselői tarthattak előadást, amelynek célja az volt, hogy a stúdium részvevői betekintést kaphassanak, mely irányokban bontakozhat ki az általuk végzett kutatómunka és hogyan tudnak a maguk számára megfelelő témavezetőt találni.


Mitol_jo_egy_TDK-dolgozat


Mitol_jo_egy_TDK-dolgozat2


A korábbi NTP-pályázatokhoz képest még nagyobb hangsúlyt kaphatott ebben az évben a hallgatói tudományos munkák publikálása, amelynek köszönhetően két kötetben és egy online felületen is közzétették a diákkörökkel foglalkozó oktatóink a hallgatói dolgozatokat. A büntetőjog területéről török-német-magyar együttműködés keretében jelenhettek meg a digitális vetületeket feldolgozó hallgatói írások német nyelven. A 36. OTDK helyezett pályamunkáit már korábban publikálta Karunk, azonban e pályázat keretében a nem helyezett politológia és nemzetközi tanulmányok szakos pályamunkákat is publikálásra méltónak találták a diákkörök vezetői, így Szakács Ildikó Réka szerkesztésében került ki a nyomdából az ezeket a dolgozatokat tartalmazó kötet. Az Összehasonlító Jogi és Jogelméleti Intézet pedig a korábbi évek gyakorlatát folytatva tette közzé a legjobb szemináriumi dolgozatokat az általuk szerkesztett online felületen, ezáltal teret biztosítva „kedvcsinálóként” diákjaink első tudományos publikációinak megjelentetéséhez.


A Civilisztikai Tudományok Intézete és a Nemzetközi és Regionális Tanulmányok Intézete, valamint a Politológiai Tanszék szervezett toborzó esemény keretében igyekezett megszólítani a potenciálisan a diákkörök iránt érdeklődő hallgatóikat a második félév elején. Az ilyen típusú aktivitáshoz szorosan kapcsolódott az Összehasonlító Jogi és Jogelméleti Intézet által megvalósított tájékoztató esemény, amelynek keretében korábbi OTDK-helyezett, immáron gyakorlati munkát végző szakember világított rá a diákköri munka előnyeire.


Ebben az évben folytatódott a Karunk Pro Scientia Aranyérmeseinek bemutatására törekvő rendezvénysorozat, amelynek célja a példaadás által szintén a diákköri munkában frissen „megmártózó” hallgatók tudományos munkára sarkallása. E pályázat keretében dr. Villányi József mutathatta be online a karrierútját a 2021/2022. tanév őszi szemeszterében. Az online lebonyolítás oka az volt, hogy az előadót munkája Luxemburghoz köti, mivel az Európai Parlament Magyar Fordító Osztályának vezetőjeként dolgozik. Az előadó jól szemléltette, hogy a diákköri munka során megszerzett tudás miképpen kamatoztatható a későbbi karrier során. A következő félév előadója olyan szempontból rendhagyó volt, hogy a Pro Scientia Aranyérmet Karunk oktatója, Prof. Dr. Nagy Csongor István nem a Szegedi Tudományegyetem színeiben nyerte el, hanem az Eötvös Lóránd Tudományegyetem hallgatójaként. Az ő életpályáját szemléltető beszámolója is igazán inspiráló volt, mivel diákköri aktivitásai az állam- és jogtudomány majd minden terrénumát felölelték.

Villanyi2


Ezeken felül nem maradhattak el ebben az évben sem a külsős szakemberek bevonásával tartott szakmai előadások sem, amelyeknek feladata szintén a hallgatók inspirálása. Ezekben a Nemzetközi Jogi és Európa-jogi Tudományos Diákkör és a Közigazgatási Jogi TDK szervezői jártak az élen, ugyanis mindkét diákkör két-két ilyen típusú rendezvényt tartott aktuális témákban. A Nemzetközi és Regionális Tanulmányok TDK pedig szintén visszatérő módon rendezte meg a világ „puskaporos” térségeit bemutató előadásait. A Római Jogi TDK a jogesetmegoldások világába engedett betekintést külsős előadó segítségével, ugyanis a római jogi források exegézise minden joghallgató számára iránytűként szolgálhat későbbi szakmai munkája során. Rajtuk kívül a Civilisztikai Tudományos Diákkör is nagy aktivitással kapcsolódott be a diákköri munkát népszerűsítő rendezvények megszervezésébe, ugyanis közjegyző és kúriai bíró is teret kaphatott a diákköri tagok ismereteinek bővítése során. Emellett pedig hallgatói versenyekkel, jogesetmegoldó és Activity versennyel vontak be új hallgatókat a diákkörükbe. Az e diákkörhöz tartozó kollégák az ösztöndíjpályázatok írásához is igyekeztek támpontokat nyújtani a diákköri tagok számára.


A korábbi pályázatok során már „bevált” kurzusok meghirdetését továbbra is megtartották a pályázat megvalósítói, így a nemzetközi tanulmányok szakos diákok a szóbeli kutatási beszámoló fortélyaiban mélyedhettek el, míg a főként az első- és másodéves diákoknak szánt kurzuson a levéltári kutatás megismerésére kaptak lehetőséget az érdeklődők. A járványhelyzet elmúltával szerencsére ezek a kurzusok is visszatérhettek a jelenléti megvalósításba, amely nagyban növelte hatékonyságukat. A koronavírus nyomán jelentkező lezárások elmúltát kihasználva 2021 novemberében Újvidéken a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencián vehettek részt nagyobb számban Karunk hallgatói. A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara immár hagyományszerűen vesz részt minden évben a rendezvényen szerencsére egyre fokozódó hallgatói aktivitás mellett. E tudományos tanácskozás remek lehetőséget kínál a tudományos kutatást megkezdők számára első ilyen típusú tapasztalataik megszerzésére. Az Álom és Valóság 3.0 konferencia szintén a hallgatók számára biztosított terepet első tudományos kutatási eredményeik bemutatására. A tudományos munka mellett az élményt biztosító utazás eszközéhez is nyúltak a diákok megszólítása során a Római Jogi TDK szervezői, amikor külsős helyszínen vehettek részt a diákkörösök a római jogi források feldolgozásának modellezésében.


VMTDK


VMTDK2


Diákkörökön átívelő rendezvényként vonták be a pályázat megvalósítói a Jogász Diákkörösök Országos Találkozóját a támogatandó tevékenységek körébe, amely kezdeményezés igen kedvező fogadtatásban részesült a hallgatók részéről. A Kar által Pécsre delegált csapat létszámkerete villámgyorsan feltöltésre került, a diákok pedig nagy lelkesedéssel vetették bele magukat a versenyfeladatokba. A szegedi csapat remek élményekkel tért vissza a rendezvényről, így az itteni részvétel lehetősége különleges jutalom lehetett a korábbi online OTDK részvevői számára.


Jogasz_Diakkorosok_Orszagos_Talalkozoja


A középiskolás aktivitások immáron második alkalommal szerveződtek a pályázat megvalósítása során a Both Ödön Közjogtörténeti Emlékverseny köré. Az eddigi tapasztalatok tanulságaként mindenképp leszűrhető, hogy a háromfős csapatverseny jobb lehetőséget biztosít a középiskolás diákok megszólítására, mint a korábban szervezett hagyományos Középiskolás Tudományos Diákköri Konferencia. Azt azonban el kell ismerni, hogy a középiskolások diákkörökbe való bevonásának megvannak a maga korlátai, mivel az egyetemi életbe a fiatalok bevonása néha igencsak nehézkes az őket amúgy is terhelő tanulmányi kötelezettségek okán. A Kari Tudományos Diákköri Konferencián így a kezdeti lelkesedés ellenére a meghívásunknak nem tudtak eleget tenni a diákok még érdeklődőként sem. A tudományos igényű pályamunkák elkészítésének támogatására oktatói mentorálás formájában mutatkozott igény, a középiskolás verseny nyomán hirdetett tájékoztató is csekély népszerűségnek örvendett. A szakmai látogatások szervezése a középiskolákba viszont új lendületet kapott hallgatói szervezet bevonásának köszönhetően, amely vállalta, hogy tagjai népszerűsítik versenyünket, valamint a diákköri munkát és az egyes pályázati lehetőségeket. Ezt a célt szolgálta a 2022 novemberében megtartott online tájékoztató is, amelyen Karunk jelenlegi hallgatói mellett a Szegedi Tudományegyetem színeiben Junior Pro Scientia Aranyérmet nyerő Kréz Gellért igyekezett népszerűsíteni a tudományos aktivitásokat és a szegedi jogászképzést.


Krez_Gellert


A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara tehát folytatta szisztematikus építkezését az NTP-pályázat keretében, amelynek során a korábbi évek bevált gyakorlatait kamatoztatva vonta be a diákköri munkába az egyetemi hallgatókat. Ugyanez mondható el a középiskolásokra fókuszáló programokról is, amely kapcsán a Both Ödön Közjogtörténeti Emlékverseny olyan rendezvénnyé kezd kiépülni, amely vonzerőt biztosít a szegedi jogászképzés iránt érdeklődő diákok számára. Ezt bizonyítja, hogy immár több hallgatónk is a korábbi versenyzők köréből került ki. sőt van olyan gimnázium is, amely visszatérő részvevője a versenynek. A Karunk jelenlegi dékánja, Prof. Dr. Görög Márta által alapított Both Ödön-ösztöndíj is e verseny rangjának a megteremtését szolgálja. A rendelkezésünkre álló pályázati források így megfelelő bázist nyújtottak a diákköri és középiskolás aktivitásaink fenntartására és bizonyos mértékű fejlesztésére.

 

Pétervári Máté

TDK-titkár




kep1
kep2



„A program a Miniszterelnökség Családokért Felelős Tárca Nélküli Miniszter által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása– A jogi kari hallgatók és a középiskolások megismertetése a diákkörökkel és motiválásuk a kutatásra című, NTP-HHTDK-21-0056 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg”

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek