A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara 2022. május 5-én tartotta Kari Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyen a diákköri munka keretében tudományos kutatást végző hallgatók mutathatták be eredményeiket maximum 15 perces prezentáció keretében. Az Országos Tudományos Diákköri Konferencia modellezése érdekében az állam- és jogtudományi dolgozatokat hallgatói opponensek bírálták. A Karunk oktatóiból álló bírálóbizottságok feladata a dolgozatok és az előadások értékelése volt. Az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát 2023 áprilisában rendezik meg Győrben, így az erre való kvalifikáció még nem lehetett a célja a rendezvénynek, hanem csupán az erre való felkészülést kívánta segíteni azáltal, hogy a dolgozatkezdemények kapcsán a továbbhaladási irányok és a szükséges korrekciók tekintetében támpontokat nyújt a szakmai zsűri. A rendezvény célját elérve több alkalommal is ezt megvalósító termékeny vitának adhatott terepet. A nemzetközi tanulmányok és politológia szakos hallgatók közül viszont többen is az érintett félévben fejezték be tanulmányaikat, így számukra lehetőséget biztosított a kari konferencia az OTDK Társadalomtudományi Szekciójába való nevezésre.
A rendezvényen négy tagozatban 34 dolgozatot mutattak be a versenyzők. A legnépesebb tagozat a bűnügyi tudományoké volt, amelybe tíz dolgozat került besorolásra. Hat hallgató szerzett a konferencián előnevezéssel kvalifikációt az OTDK-ra. A tudományos tanácskozás az opponensekkel együtt így majd hetven hallgatót vont be a diákköri munka eme ünnepi rendezvényébe. A rendezvény zárásaképpen ezek a hallgatók a zsűritagokkal és az érdeklődőkkel vidáman töltötték meg a Bocskai utcai épület legnagyobb termét, ahol a zárófogadásra és Prof. Dr. Homoki-Nagy Máriának, a Tudományos Diákköri Tanács elnökének zárszavára kerülhetett sor. Ezúton is gratulálunk minden részvevőnek és köszönjük a témavezetők dolgozatokba fektetett felkészítő munkáját, valamint a bírálóbizottság tagjainak a pályamunkák szakmai értékelését!
A tagozatok eredményei:
Civilisztikai és Közjogi Tagozat
I. helyezett:
Tucsek Máté: Az anyagi pervezetés felülbírálata az új Polgári Perrendtartás szabályozásának tükrében (témavezető: dr. Szivós Kristóf, tanársegéd)
II. helyezett:
Magony Gellért: Állam és metaverzum. Liberland létjogosultságának alkotmányjogi kérdései (témavezető: Dr. Sulyok Márton, adjunktus; Dr. Pongó Tamás, adjunktus)
III. helyezett:
Horváth Viktor: Az edzők magánjogi felelőssége (témavezető: Prof. Dr. Görög Márta, intézetvezető egyetemi tanár)
Legjobb opponens-díj: Vass János
Bűnügyi Tudományok Tagozat
I. helyezett: Váczi Kristóf: A kiskorú veszélyeztetése bűntett joggyakorlatának kriminológiai és dogmatikai vizsgálata (témavezető: Prof. Dr. Szomora Zsolt, intézetvezető egyetemi tanár)
II. helyezett: Kelemen Bálint: Karcolat a büntetőjogi belátási képesség lehetséges jelentéstartalmáról (témavezető: Prof. Dr. Szomora Zsolt, intézetvezető egyetemi tanár)
III. helyezett: Agócs Petra: A felróható előmagatartások szerepe a büntetőjogban (témavezető: Dr. Molnár Erzsébet, adjunktus)
Különdíjasok:
Andó Edit: A „bosszúpornográfia” megítélése a büntető anyagi jogban (témavezető: Dr. Molnár Erzsébet, adjunktus)
Gyurik Zita: Az előkészület fogalmi határainak vizsgálata (témavezető: Dr. Molnár Erzsébet, adjunktus)
Legjobb opponens-díj: Kókai Gábor
Jogtörténeti Tagozat
I. helyezett:
Varga Benedek: Árdrágító visszaélések a Budapesti Királyi Ítélőtábla gyakorlatában az 1916. évi IX. törvénycikk alapján (témavezető: Prof. Dr. Homoki-Nagy Mária, tanszékvezető egyetemi tanár; Dr. Varga Norbert, habil. egyetemi docens)
II. helyezett:
Horváth Kata: Societas danistariae (témavezető: Dr. Pozsonyi Norbert, adjunktus)
III. helyezett:
Majzik Vivien: Szeged lesz és szebb lesz, mint volt (témavezető: Prof. Dr. Antal Tamás, egyetemi tanár)
Különdíj:
Grund Félix: Az 1875. évi szegedi országgyűlési választások kutatásának keretei (témavezető: Dr. Varga Norbert, habil. egyetemi docens; Dr. Pétervári Máté, adjunktus)
Legjobb opponens-díj: Forgó Zsanett
Nemzetközi Tanulmányok és Politikatudományok Tagozat
Megosztott I. helyezettek:
Békefi Ákos: A NER-korszak szuverenitás kommunikációja kommunikációja (témavezető: Dr. Merkovity Norbert, egyetemi docens),
Csiby Fruzsina: Politikusok a Facebookon: a 2021-es előválasztási és a 2022-es országgyűlési választási kampány az online térben (témavezető: Dr. Merkovity Norbert, egyetemi docens)
II. helyezett:
Lázár Szabolcs: Az Európai Unió normatív hatalmának és az európaizáció vizsgálata a ciprusi válság kapcsán (témavezető: Dr. Juhász Krisztina, adjunktus)
III. helyezett:
Biró Roland: Emberi jogi egyezményekhez fűzött fenntartások (témavezető: Dr. Szalai Anikó, egyetemi docens)
A Kari Tudományos Diákköri Konferencia programja az alábbi linken elérhető.
Pétervári Máté
„A program a Miniszterelnökség Családokért Felelős Tárca Nélküli Miniszter által kiírt Az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása– A jogi kari hallgatók és a középiskolások megismertetése a diákkörökkel és motiválásuk a kutatásra című, NTP-HHTDK-21-0056 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg”