Bezár

TDK

Karunk az egyetemi és a középiskolás tehetségek azonosításának és fejlesztésének útján a koronavírus árnyékában

Karunk az egyetemi és a középiskolás tehetségek azonosításának és fejlesztésének útján a koronavírus árnyékában

2022. július 20.
6 perc

Az NTP-HHTDK-20-0068. azonosító számú pályázat szakmai beszámolója


A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának diákkörei az NTP-HHTDK-20-0068. azonosító számú projekt megvalósítását 2020 őszén kezdhették meg. A pályázat A jogi kari hallgatók és a középiskolás diákok bevonása az egyetemi tudományos életbe (SZTE-ÁJTK) elnevezést kapta a program kari kidolgozásakor, amellyel összhangban két lábra támaszkodtak a vállalások, ugyanis mind Karunk hallgatói, mind az állam- és jogtudományok iránt érdeklődő középiskolások, így reményeink szerint leendő hallgatóink számára biztosítottak rendezvényeket a lebonyolítók. A mintegy két évig elhúzódó világjárvány azonban jelentősen megnehezítette a vállalások megvalósítását, így számos program online, vagy csak korlátozott közönséggel volt lebonyolítható. Ez az oka annak is, hogy a pályázat megvalósítása két évig „elnyúlt”, ugyanis bizonyos programok esetén fokozottan ragaszkodtak a szervezők a jelenléti lebonyolításhoz.

2020. november 9-én online rendezte meg pályázatunk kiemelkedő rendezvényét, a Társadalomtudományi Kari TDK-t az Állam- és Jogtudományi Kar, amelyen 12 hallgató ismertethette tudományos kutatásait. A nemzetközi tanulmányok és politológia szakos hallgatók erről a rendezvényről kvalifikálhattak a 2021 tavaszi Országos Tudományos Diákköri Konferenciára. A politológia és nemzetközi tanulmányok szakos oktatók e rendezvényre való felkészülés jegyében szervezték meg 2020 szeptemberében az orientációs napot is, amelynek célja új hallgatók toborzása volt.

A pályázat másik központi eleme a Mitől jó egy TDK-dolgozat felkészítő kurzus volt, amely 2021 februárjában vette kezdetét 20 hallgató aktív részvételével. Ennek célja a főként első- és másodéves hallgatók bevonzása a diákköri műhelyekbe, valamint megismertetésük a tudományos kutatás alapjaival. A kari protokollnak megfelelően ezt a fakultatív kurzust online bonyolították le a szervezők, amelynek keretében a jogi kari tudományos palettának minden jogterületét képviselte egy-egy előadó. Ennek köszönhetően a részvevők teljeskörű betekintést

nyerhettek abba, hogy milyen irányú tudományos kutatásokra nyílhat lehetőségük az egyes diákkörök keretében.

Emellett még két felkészítő jellegű kurzus valósult meg a pályázatban. Az egyik a hallgatók prezentációs és kommunikációs készségeinek fejlesztését tűzte ki célul, amelyet már évek óta vezet rendkívül eredményesen Szakács Ildikó Réka. A magyar közigazgatási szervezet történeti alapjai című kurzus keretei között pedig a hallgatók a jogtörténeti kutatásmódszertanba és a levéltári források kutatásába nyerhettek betekintést.

A tudományos munkában már jobban elmélyült hallgatók a pályázat keretében lehetőséget kaptak tudományos eredményeik ismertetésére is. A koronavírus miatti korlátozások azonban különösen a külföldi utazásokat lehetetlenítették el, így 2022-ből nézve már természetes módon a magyar és lengyel joghallgatók közös konferenciájára 2020. szeptember 18-19-én online kerülhetett sor. A „Ius est ars boni et aequi”- application of law over the centuries elnevezésű tudományos tanácskozáson öt szegedi jogtörténeti diákkörös adta elő kutatásait angol és német nyelven. Emellett 2020 novemberében szintén online vehettek részt hallgatóink a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferencián. 2021 őszére viszont már enyhült a járványhelyzet, így 2021 szeptemberében kiemelkedő hallgatónk, Horváth Kata nemzetközi római jogi konferencián vehetett részt Bécsben, míg egy nagyobb szegedi különítmény Újvidékre utazhatott a Vajdasági Magyar Tudományos Diákköri Konferenciára.

A tudományos eredményeiket az egyetemisták emellett a társadalomtudományok területén atipikusnak mondható módon is ismertethették, ugyanis a Politológiai Tudományos Diákkör poszterversenyt szervezett, amelyre nyolc pályamunka érkezett be rendkívül aktuális témákban. Ennek kísérőrendezvényeként a középiskolások is lehetőséget kaptak kutatásaik ilyen módon való bemutatására, amelynek keretében két színvonalas posztert is díjazott a zsűri.

Emellett nem maradhattak el az egyes diákköri előadások sem, amelyhez több tanszéki/intézeti diákkör is csatlakozott. Ezek között az egyik legfontosabb új kezdeményezés volt az a több évesre tervezett programsorozat, amelynek keretében Karunk korábbi Pro Scientia Aranyérmeseit látjuk vendégül. Előbb, 2020 őszén Krusóczki Bence tartott tudományos kedvcsinálót az érdeklődő hallgatóknak, aki 2019-ben érdemelte ki a rangos kitüntetést. Ezen alkalommal a tisztességtelen verseny történetével kapcsolatos kutatásairól számolt be. 2021

tavaszán pedig a 2011-ben Pro Scientia Aranyérmet nyert Auer Ádámot látta vendégül a Magyar Jogtörténeti TDK, aki szélesebb körű munkatapasztalatának köszönhetően a diákköri munkában rejlő karrierlehetőségeket villantotta fel a diákköri ülés részvevői előtt jelenlegi tudományos kutatása mellett. Ezen aktivitások mellett az egyes TDK-k keretei között üzleti jogi és jogszociológiai témájú előadásokat is hallgathattak a pályázat keretei között a joghallgatók, sőt online a kúriai szakmai nap is megvalósulhatott Dr. Orosz Árpád meghívásával. Emellett a járványhelyzet nem hiúsította meg a perszimulációs verseny vagy az esküvőszimuláció megrendezését sem. A nemzetközi tanulmányok szakos érdeklődők pedig a világ puskaporos térségeinek politikai viszonyaival ismerkedhettek meg.

A korábbi hagyományoknak megfelelően a pályázat keretében a Kar e célból létrehozott folyóiratában, a FORVM Publicationes Discipulorum Iurisprudentiae című periodikában publikálhatták díjazott OTDK-dolgozataikat a legkiemelkedőbb hallgatók. A majd 700 oldalas opuszban 23 tudományos értekezés jelent meg, amely a harmadik ilyen tematikájú kötet volt ebben a formátumban.

Végül érdemes kiemelni Karunk az NTP-pályázatokhoz kötődő másik sikertörténetét, ugyanis a korábbi projektekhez hasonlóan ez alkalommal is intenzívek maradtak a középiskolás aktivitások is. A koronavírus okán online lebonyolításban 2021 januárjában rendezte meg Karunk az I. Both Ödön Közjogtörténeti Emlékversenyt, amelyen nyolc háromfős csapat mérte össze tudását. A lelkes hallgatók komoly felkészültségről tettek tanúbizonyságot a verseny keretében, amelyhez hozzájárult az erre kijelölt oktató kollégák online mentorálás során nyújtott segítsége is. A kezdeményezés sikerét igazolja, hogy több versenyző is Karunkon kezdte meg tanulmányait 2021 őszén. Ennek kiegészítéseképpen a diákok a Kari TDK-nkon is részt vehettek hallgatóságként, valamint a különböző pályázatok, a Kar, a diákköri munka népszerűsítése mellett igyekeztünk a potenciális versenyzők figyelmét felhívni az új erőpróbárára a szakmai látogatások és a csoportos foglalkozások keretében.

Az NTP-HHTDK-20 pályázat támogatásával a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara igyekezett a korábbi évekhez hasonlóan széles választékot nyújtani a középiskolás diákok és az egyetemi hallgatók számára a tudományos tevékenységek kapcsán a járványhelyzet okozta nehézségek ellenére. A megelőző pályázatokból levonható tanulságokra építkezve formálódik Karunk tudományos diákköri profilja, amely egyre színesebbé teszi a joghallgatók mindennapjait, valamint megnyitja a lehetőséget a kiemelkedő tudományos teljesítmények és a hallgatói készségfejlesztés előtt. Ennek megfelelően arra törekszünk, hogy a pályázati forrásoknak köszönhetően a tehetségazonosításnak és e tehetségek kibontakozásának minél alkalmasabb terepe lehessen a diákköri munka.


1 2


3 4


5 6


7



palyazat_1

„A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által kiírt A hazai Tudományos Diákköri műhelyek és rendezvényeik támogatása – A jogi kari hallgatók és a középiskolás diákok bevonása az egyetemi tudományos életbe (SZTE-ÁJTK) című, NTP-HHTDK-20-0068 kódjelű pályázat támogatásával valósul meg”.


Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek