Bezár

Civilisztikai Tudományok Intézete


2024. október 21-én a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán került sor a „Kodifikáció és hatályosulás” című rendezvénysorozat második állomására

2024. október 21-én a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán került sor a „Kodifikáció és hatályosulás” című rendezvénysorozat második állomására

2025. január 28.
3 perc
Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

2024. október 21-én a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán került sor a „Kodifikáció és hatályosulás” című rendezvénysorozat második állomására. Az esemény célja a Ptk. Második Könyvének jogalkalmazási tapasztalatainak megvitatása volt, melyhez felkért előadók és a rendezvényen résztvevő, különböző jogászi hivatásrendeket képviselő szakmai közönség járult hozzá. A konferencia az Igazságügyi Minisztérium, a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara, valamint a Magyar Jogászegylet közös szervezésében valósult meg.

A rendezvény megnyitóját Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánja, a Magyar Jogász Egylet Csongrád-Csanád Megyei Szervezetének elnöke tartotta. Köszöntötte a meghívott előadókat és vendégeket, hangsúlyozva az ilyen események jelentőségét, amelyek a joggyakorlat és a jogalkotás számára egyaránt hasznosítható tudást adnak. Beszédében kiemelte az Igazságügyi Minisztériumban működő, a polgári bíráskodás tapasztalatait elemző munkacsoport fontosságát, amelynek tagjaként ő maga is aktívan részt vesz a Ptk. hatályosulási tapasztalatainak elemzésében.

A konferencia második előadójaként Prof. Dr. Wopera Zsuzsa, a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet elnöke, az Igazságügyi Minisztériumban működő polgári bíráskodás tapasztalatait elemző munkacsoport vezetője „Jogalkotás és hatályosulás: A polgári bíráskodás tapasztalatainak elemzése” című előadásában osztotta meg gondolatait. Elmondta, hogy az Igazságügyi Minisztériumban már hagyományosnak számítanak azok a munkacsoportok, amelyek a jogászi hivatásrendek aktív közreműködésével működnek. Ezen munkacsoportok, amelyek már Prof. Dr. Trócsányi László igazságügyért felelős minisztersége alatt is segítettek az eljárási kódexek kialakításában, ma is jelentős szerepet töltenek be a jogalkalmazási tapasztalatok elemzésében. Tuzson Bence miniszter programjában kiemelt szerepet kap a jogalkalmazási tapasztalatok folyamatos monitorozása, így jelenleg három ilyen munkacsoport működik az Igazságügyi Minisztériumban, amelyek az utóbbi évtizedben hatályba lépett nagy kódexek alkalmazási tapasztalatait vizsgálják, elsősorban a Pp. és a Ptk. joggyakorlatát.

A konferencia következő előadását Dr. Törőcsikné Prof. Dr. Görög Márta tartotta „Személy és személyiség a jogban – A Ptk. Második Könyve a gyakorlatban” címmel. Előadásában a polgári bíráskodás tapasztalatait elemző munkacsoport tavaszi ülésén felmerült gyakorlati problémákat vette sorra, és rávilágított a jogalkotói szándék és a gyakorlat közötti esetleges ellentmondásokra. Kiemelte a személyiségi jogok katalogizálásával kapcsolatos anomáliákat, valamint a sérelemdíjjal összefüggésben felmerült jogértelmezési kérdéseket, melyek további megválaszolásra várnak.

Ezt követően, egy rövid szünet után, a Ptk. Második Könyvével kapcsolatos kerekasztal-beszélgetés vette kezdetét, melyet Prof. Dr. Wopera Zsuzsa moderált. A beszélgetés során kitért a nagykorú személyek cselekvőképességének korlátozása és a Fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezmény, valamint a gondnokság jogintézményének összefüggéseire. Dr. Ocskó Katalin, az Országos Bírósági Hivatal elnökhelyettese tapasztalatait osztotta meg a gondnokság alá helyezési perekben, és ismertette a joggyakorlatelemző csoport véleményét is. Turkovicsné Dr. Nagy Adrienn, a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet Magánjogi Kutatási Főosztályának vezetője a szakértőkkel kapcsolatos legfrissebb jogalkotói törekvésekről beszélt. Dr. Orosz Árpád, a Kúria Polgári Kollégiumának vezetője a sérelemdíjjal kapcsolatos joggyakorlat elemző csoport véleményét összegezte, amelyre Prof. Dr. Görög Márta is részletesen reflektált.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek