A Szegedi Tudományegyetem Hallgatói az elmúlt évekhez hasonlóan az ENSZ Akadémia (Regional Academy on the United Nations, RAUN) 2016/2017-es sorozatában is képviseltetik magukat. Ennek keretében három, szakmai programokban gazdag napot töltöttünk a sorozat első állomásaként Csehország fővárosában, Prágában.
2016. május 2 és 4 között került megrendezésre a 2016/2017-es ENSZ Akadémia első ülése Prágában, ahova a házigazda cseheken kívül érkeztek még hallgatók Magyarországról, Ausztriából és Szlovákiából is. A konferencián résztvevő négy ország képviselői önmagukban nemzetközi hangulatot teremtenek, hisz a jelenlévő 36 Hallgató 18 különböző nemzetből került ki.
Az ENSZ Akadémia 2016/2017-es konferenciasorozatában Magyarországot Bartos Blanka joghallgató, Bódi Zita, Marosi-Kiss Melinda nemzetközi tanulmányok mester szakos hallgatók és Szőri Gergely joghallgató a Szegedi Tudományegyetemről, Kiss Lilla Nóra PhD Hallgató a Miskolci Egyetemről és Hörömpöli Lúcia nemzetközi tanulmányok angol nyelvű mester szakos hallgató pedig a Budapesti Corvinus Egyetemről képviseli.
A szakmai konferencia első ülése elsősorban a résztvevők megismerkedésének jegyében telt. Ennek során megtörtént a 3-4 fős kutató csoportok felállítása az előzetesen megadott témák alapján, amelyek a „Transforming our World: The 2030 Agenda for Sustainable Development” akciótervhez kapcsolódnak. Ezen kívül három napos program keretében lehetőségünk adódott számos érdekes előadáson részt venni. Ezek között hallhattunk például Roman Haken-től az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság működéséről és fenntartható fejlesztési célokkal kapcsolatos tevékenységükről, valamint romák integrációjának nehézségeiről, Kumar Wishwanathan-tól. De nem maradtak el az olyan technikai jellegű előadások sem, amelyek kutatásaink során a későbbiekben hasznunkra válhatnak: az általános kutatás módszertani ismeretek mellett, a kifejezetten angol nyelvű tudományos szövegek megírásának helyes kivitelezéséről is szó esett az ülés során.
A konferencia második napján pedig lehetőségünk adódott ellátogatni a Cseh Külügyminisztériumba is, ahol előadást hallgathattunk meg többek között az új ENSZ Főtitkár megválasztásával kapcsolatosan.
A szakmai programok mellett a magyar csapatnak maradt ideje egy kis városnézésre és kikapcsolódásra is. Volt alkalmunk megnézni Prága gyönyörű nevezetességeit, többek között a várat és a Károly hidat. A hasznos szakmai előadásokat követően pedig mindenkinek jól esett megkóstolni a kézműves cseh söröket, valamint a tradicionális cseh konyha finomságait.
A programon való részvételünk nem valósulhatott volna meg Dr. Szalai Anikó adjunktus, a RAUN egyik alapító tagjának munkája nélkül. Végül meg szeretnénk ragadni az alkalmat, hogy az egész magyar csapat nevében megköszönjük a lehetőséget és a rengeteg segítséget a RAUN magyarországi helyettes-koordinátorának, dr. Sziebig Orsolya Johanna tanársegédnek. A szegedi Hallgatók ENSZ Akadémián való részvételét az SZTE ÁJTK Dékáni Hivatala és az NRTI támogatja, amelyet ez úton is szeretnénk megköszönni.
A Prágai Session beszámolóját írta:
Bódi Zita és Szőri Gergely