A Római Jogi Tudományos Diákkör tagjai 2014. szeptember 26-án, a Kutatók éjszakájának keretében egy időutazásra invitálták a Bölcsészettudományi Kar Auditorium Maximumában megjelent nézőközönséget.
Az előadás célja az volt, hogy megidézze az antik Hellasz kultikus és izgalmas világát. A perrekonstrukció alapjául a tíz attikai rétor egyikének, Lysiasnak talán leghíresebb és egyben leghírhedtebb 12. orátiója szolgált alapul. Lysias 12. beszéde egy védőbeszéd, amelynek szövege teljes egészében ismert, azonban e védőbeszédre indító vádbeszéd már sajnos nem maradt ránk. Ezért a Római Jogi TDK tagjaira az a kihívás hárult, hogy védőbeszédből kiszűrhető tények és ellenérvek alapján megpróbálják rekonstruálni az ellenérdekű peres fél – és annak „szószólóinak” (synegorosainak) – feltételezhető vádbeszédét.
A beszédek rekonstruálásán túl a TDK tagsága arra a nem mindennapi feladatra is vállalkozott, hogy az attikai bűnvádi eljárásokra vonatkozó perjogi szabályok szigorú és következetes betartása mellett modellezi, majd elő is adja a meggyilkolt Erathomakhosz családtagjai által az elkövető (Euphilétosz) ellen indított büntetőper tárgyalási szakaszát.
A per végén pedig lehetőség nyílt arra, hogy a nézőközönség soraiból – az athéni emberölési eljárásokra irányadó szabályoknak megfelelően – 51 ember, mint esküdtbíró leadhassa szavazatát és ezzel ismételten döntést hozhasson egy a már Kr. e. 403-ban lefolyt perben.
A TDK tagjait Prof. Dr. Jakab Éva, Dr. Nagy Éva, Tóth Sándor és Dr. Pozsonyi Norbert készítették fel.
A szereplők:
A vádló (Euniké): Sztoján Krisztina
A vádlott (Euphilethosz): Németh György
Kikiáltó: dr. Árkosy Lilla
Synegoros I.: Kaczkó Anna
Synegoros II.: Nagy Nikolett
Synegoros III.: Pataki Bettina
Synegoros IV.: Sádt Nóra
Bírósági jegyző: Deák Réka
Bírósági elnök: Szivós Kristóf
Tanúk: Míg Barbara, Király Tamás
Bírósági titkár: Farle Ádám